Instagram kısa videolara odaklanmayı sürdürecek

Medyaloji.net » sosyal medya » Instagram kısa videolara odaklanmayı sürdürecek
Instagram kısa videolara odaklanmayı sürdürecek

Adam Mosseri'ye göre uzun videolar Instagram'ı temel odak alanlarından uzaklaştırabilir.

Instagram Başkanı Adam Mosseri, Instagram’ın kısa formatlı içeriklere odaklanmaya devam edeceğini açıkladı.

Konuya ilişkin gerçekleştirdiği Reel paylaşımında Instagram’ın iki temel odağını insanları arkadaşlarıyla bir araya getirmek ve kullanıcıların ilgi alanlarını keşfetmelerine yardımcı olmak olarak ortaya koyan Mosseri, uzun içeriklerin platformu bu alanlardan uzaklaştıracağını söyledi.

İnsanların arkadaşlarıyla kısa videolar aracılığıyla ortak ilgi alanları üzerinden iletişim kurduğunu belirten Mosseri, “Eğer 10 ya da 20 dakikalık bir video izlerseniz, arkadaşlarınızdan daha az içerik görüyorsunuz, onlarla daha az etkileşime giriyorsunuz ve bu içeriği, videoyu bir arkadaşınıza gönderme olasılığınız daha düşük oluyor. Dolayısıyla bu işin peşinden gitmeyeceğiz çünkü insanları arkadaşlarıyla buluşturmak temel kimliğimizin bir parçası ve uzun formatlı videoların peşinden giderek buna zarar vermek istemiyoruz. Kısa formatlı videoların bunu her zaman yapmadığını biliyoruz ama yapabilir de” dedi.

Mosseri’nin açıklaması, TikTok’un içerik sürelerinde üst sınırı 60 dakikaya yükseltmeye yönelik denemelere başladığını duyurmasından birkaç hafta sonra geldi. TikTok, YouTube ile rekabet kapsamında video sürelerini istikrarlı şekilde artırırken Instagram aynı yolu takip etmiyor.

YORUMLAR