Türk girişimciden Elektron One otomobil üretimi...

Medyaloji.net » teknoloji » Türk girişimciden Elektron One otomobil üretimi...
Türk girişimciden Elektron One otomobil üretimi...

Türk girişimci elektrikli hiper otomobil için kolları sıvadı.

Son zamanların sıcak konusu elektrikli otomobiller hayatımızda her geçen gün daha da fazla yer kaplayacak gibi görünüyor. Bir taraftan bu tür araçlar üretmek için yeni otomobil firmaları kurulurken diğer taraftan köklü üreticiler her segmentte elektrikli modeller sunmaya başladı.

Kurulacak fabrikalardan bir tanesinin de Türkiye'de olması işi biraz daha heyecanlı hale getirse de Türkiye'nin ismi sadece bu elektrikliyle anılmayacak gibi görünüyor. Bunun nedeniyse Elektron One. Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız Türk-İtalyan Formula E takımının kurulmasına önayak olan iş adamı Armağan Arabul bu projede de karşımıza çıkıyor.

Elektron One, Elektrik-Elektronik Mühendisi olan Arabul tarafından başlatılan ve kendisinin çocukluğundan beri sahip olduğu otomobil ve motosiklet tutkusunu hedefe dönüştüren bir proje. Bu oluşum Ankara'da, bir aile şirketinde başladı. Yaklaşık 2 yıl sonra Arabul, hayalini gerçeğe dönüştürmek ve tam zamanlı emeğini bu projeye yönlendirip başarılı olabilmek için kendi şirketinden ayrılmak zorunda kaldı. Sonrasında kurulan Elektron Innovativ isimli şirket de yeni otomobilin habercisi oldu.

Şu anda prototip aşamasında olan süperspor otomobilin ilk kez 2021 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılması planlanıyor. Bu isteğin gerçekleşmesini, mühendislik çalışmaları haricinde organizasyonun düzenlenip düzenlenmeyeceği de belirleyecek. Daha önce de haberini paylaştığımız gibi 2020 yılında salgına yenik düşen Cenevre Otomobil Fuarı'nın bu finansal yarayı kapatamaması olası.

1.360 beygir (1 MW) güç üretmesi planlanan aracın elektrik motorları bu gücü dört tekerleğe aktaracak. Aracın gelişimi sırasında, Antalya’daki Imecar ve sahibi Mark Lander ile de fikir ve beceri alışverişi yapılmış. Imecar, elektrik motoru, batarya ve yazılım konularında adından çok söz ettiren bir şirket ve Elektron One üretiminde Elektron Innovativ’le birlikte yol almakta.

 
Sektörün yakından takip etmeye başladığı Armağan Arabul, Gianfranco Pizzuto, Mark Lander ve Massimiliano Zocchi'yle birlikte ilk Türk-İtalyan Formula E ekibi olan Scuderia-E’de de yerini aldı. Pizzuto’nun İtalya’ya gelmesi için ikna ettiği Arabul, Formula E süreciyle paralel olarak Elektron One’ın üretimini, takipçilerimizin de yakından tanıdığı İtalyan Motor Vadisi'ne taşımak ve şirket merkezini Scuderia-E ile aynı çatı altına almak üzere hazırlıklara başladı.

YORUMLAR