TEI ve BOTAŞ iş birliği gerçekleştirildi!

Medyaloji.net » iş dünyası » TEI ve BOTAŞ iş birliği gerçekleştirildi!
TEI ve BOTAŞ iş birliği gerçekleştirildi!

BOTAŞ'ın Stratejik İhtiyaçlarını Yerli Çözümlerle Karşılamak için T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı Himayelerinde TEI ve BOTAŞ iş birliği yapıyor.

BOTAŞ’ın Stratejik İhtiyaçlarını Yerli Çözümlerle Karşılamak için T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı Himayelerinde TEI ve BOTAŞ iş birliği yapıyor.

İmza töreni, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katılımları ile TEI Eskişehir yerleşkesinde gerçekleşti.

Daha önce TEI ve BOTAŞ arasında imzalanan iş birliği anlaşması ile BOTAŞ envanterinde bulunan gaz türbinleri için bakım ve onarım faaliyetlerinin yürütülmesi, mühendislik desteği verilmesi, yerlileştirme, yenileştirme ve verimlilik kapsamında yapılacak çalışmalar için 2022 yılında bir mutabakat sağlanmıştı. Bu anlaşma kapsamında halen BOTAŞ envanterinde bulunan bazı gaz türbinlerinin bakım onarım faaliyetleri TEI tarafından yürütülüyor.  

Düzenlenen törende imzalanan protokol ile 2022 yılında imzalanan iş birliği anlaşmasındaki kapsam daha da genişletilerek; BOTAŞ bünyesinde bulunan gaz türbinli motorların tüm seviye bakımları TEI tarafından icra edilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, BOTAŞ ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik millî doğal gaz kompresör ve türbin sistemlerinin geliştirilmesi ve/veya temini konularında TEI sorumlu olması planlanmaktadır. BOTAŞ envanterinde bulunan gaz türbinleri, ülkemizin enerji arz güvenliği açısından kritik ve stratejik bir öneme sahiptir. Bu kapsamda ülkemizin ilgili kurumları olan SSB – BOTAŞ ve TEI arasında imzalanan protokol ile çalışmalar sürdürülecektir. 

 

YORUMLAR