30.09.2020 / 10:25

Halef R.  VAYIS

Japon köpeğin hikayesi…

Hachiko’nun sahibine duyduğu efsanevi bağlılık, dostluğa sadakatin sembolüdür. Onun her akşam sahibini beklediği yerde insanlar, dostlarıyla buluşurlar…

 

Hachiko, 1923’te Japonya’nın Odate şehrinde, çiftlikte dünyaya gelen cins bir köpektir.

Günümüzde bile sahibine olan sadakatiyle hatırlanır ve Japonya’da “güvenilir, sadık köpek Hachiko” diye bilinir.

Tokyo Üniversitesi’nde profesör olan Hidesaburo Ueno, 1924’te Hachiko’yu Tokyo’ya getirir. Köpek, her gün sabah işe giderken sahibine istasyona kadar eşlik eder ve akşam dönüşte yine aynı istasyonda karşılar.

1925 yılında profesör üniversitede kalp krizi geçirir, akşam dostuyla istasyonda buluşamaz.

Sahibi öldükten sonra Hachiko başkasına verilir ama o kaçar ve eski sahibini görmek için defalarca evine gelir. Göremeyince artık orada yaşamadığını anlar. Onu her akşam karşıladığı Shibuya istasyonunda beklemeye başlar.

Köpek ve sahibini beraber her akşam aynı saatlerde orada görmeye alışkın olanlar, Hachiko’yu tanırlar ve ona şefkat göstererek her gün karnını doyururlar. 

On yıl boyunca bu böyle devam eder. Sahibinin geldiği saatteki trenden inmesini beklemek için, Hachiko on yıl boyunca her gün istasyonun kapısında bekler.

Profesörün öğrencilerinden biri, Hachiko’dan etkilenir ve Japonya’da yetişen bir cins olan Akita’ları araştırır. Hachiko dahil, Japonya’da yalnızca otuz tane safkan “Akita Inu” olduğunu saptar. Sonrasında sürekli Hachiko’yu ziyaret eder ve onun hakkında yazılar yazar.

1932’de Tokyo’nun en büyük gazetelerinden birinde yazdığı bir yazıdan sonra Hachiko, ülke çapında ün kazanır. “Akita Inu” cinsine bilinçlenme başlar.

Hayatı filme konu oldu…

Hachiko’nun sahibine duyduğu efsanevi bağlılık, zamanla Japonlar için ulusal olarak dostluğa sadakatin sembolü olur.

 Hachiko, 8 Mayıs 1935’te Shibuya’da bir sokakta ölü bulunur. Kalbinde, bir köpek hastalığı olan filaryal enfeksiyon vardır…

Doldurulmuş ve mumyalanmış (taksidermi yapılmış) Hachiko’yu, Tokyo’da Japonya Ulusal Bilim Müzesi’nde (National Science Museum Of Japan) görmek mümkün.

1934’te Hachiko’nun bronz heykeli, sahibini beklediği yere, istasyonun çıkışına dikilir.

Heykel, 2. Dünya Savaşı’nda kullanılmak üzere eritilir, ancak 1948 yılında yeniden yapılır.

İstasyonunun beş çıkışı vardır. Onun heykelinin olduğu meydana olan çıkışa Hachiko denir. Bu çıkışın açıldığı kavşak ise dünyanın en hareketli, en kalabalık yaya geçididir.

Her yıl 8 Nisan’da Shibuya istasyonunda anma törenleri düzenlenir ve yüzlerce köpeksever, Hachiko’yu anar.

1987’de “Hachiko Monogatari” ve 2009’da “Hachiko: A Dog’s Story” filmleri, bu ünlü köpeğin hayatını anlatır ve birçok çizgi film, hikaye ve romanda Hachiko vardır.

Shibuya istasyonunun çıkışındaki heykeli, Tokyo’da en bilinen buluşma noktalarından biridir.

Hachiko’nun her akşam sahibini beklediği yerde, onun heykelinin dizleri dibinde insanlar, söz verdiği gibi dostlarını, arkadaşlarını bekler…

 

twitter.com/halefrvayis

 
YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

>> Milyonlarca sinek yanılıyor olamaz… - 28.10.2020
>> İnternet ikiye mi bölünecek? - 21.10.2020
>> Plajda kürk satmak… - 14.10.2020
>> Gerçekliği görme yeteneğini yitiriyor muyuz? - 07.10.2020
>> “Biri dünya, öteki karalama dünyası…” - 23.09.2020
Medyaloji Yazarları
Halef R.  VAYIS Hüseyin MOVİT Bülent BİRİCİK Neslihan KABAOĞLU
Milyonlarca sinek yanılıyor olamaz…
Tüm Yazarlar