YouTube canlı yayın dönemi başlıyor

Medyaloji.net » youtube » YouTube canlı yayın dönemi başlıyor
YouTube canlı yayın dönemi başlıyor

Canlı yayın içeriklerinin büyük rağbet görmesi, platformların bu alana yönelmesine neden oluyor.

Dünyanın en büyük video ağına sahip YouTube da yaptığı açıklamayla mobil cihazlarda canlı yayın döneminin başladığını duyurdu. Aslında 2011 yılından beri canlı yayın desteği sunuluyordu ancak mobil cihazlarla canlı yayın yapmak mümkün olmuyordu. Geçen yaz mobil platformlar için küçük bir test grubu oluşturan YouTube nihayet özelliği herkese açıyor.

YouTube’da canlı yayına başlamak oldukça basit. Uygulamayı açıp ilgili canlı yayın tuşuna dokunulduğunda yayın anında başlıyor. Yayın başladığı esnada YouTube takipçilerinin tamamına bildirim gönderiliyor ve böylece yayını kimsenin kaçırmaması sağlanıyor. Yayın bittiğinde normal bir YouTube videosuna dönüşüyor ve kanala ekleniyor. İstendiği takdirde canlı yayın videosunu listelere eklemek mümkün oluyor. Ayrıca toplamda binlerce yüzlerce mesaj geleceğinden ötürü mesajları yavaşlatma özelliği kullanıma sunuluyor. Canlı yayını geliştirmek için yüzlerce YouTuber’ın geri dönüşlerine göre hareket ettiklerini belirten YouTube, alışıldık şekilde hızlı ve güvenilir YouTube deneyiminin canlı yayınlarda da sunulmaya devam edileceği belirtiliyor. Yayın yapabilmek için şimdilik en az 10 bin takipçili bir hesabınız olması gerektiği de açıklananlar arasında yer alıyor.

Yayıncıların canlı yayınlardan gelir etmesi için de bir yöntem düşünülmüş durumda. “Super chat” adı verilen sistem ile bazı izleyiciler tabiri caizse ön koltuklardan yer almış oluyor. Belirli bir ücret ödeyen bu izleyicilerin yazdığı yorumlar farklı renkte oluyor ve yayıncının dikkatini çekiyor. Super chat yayıncılar için 20’den fazla ülke ve izleyiciler için 40’tan fazla ülkede bu sistem kullanılabiliyor. Türkiye’nin bu ülkeler arasında yer almadığını belrtmekte fayda var. Canlı yayın özelliğini sunmak konusunda bir hayli geç kalan YouTube diğer platformları yakalayabilecek mi bunu hep birlikte göreceğiz.

YORUMLAR