Turkcell dijital banka kuruyor

Medyaloji.net » iş dünyası » Turkcell dijital banka kuruyor
Turkcell dijital banka kuruyor

Şirket dijital banka kurmak için BDDK'ya başvuruda bulundu.

Turkcell, bugün Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamayla bireysel ve KOBİ müşterilere hizmet verecek bir dijital banka kurmak için BDDK’ya başvuruda bulunduğunu duyurdu.

Turkcell’in kurmayı planladığı dijital banka 1 milyar TL sermayeyle kurulacak. Dijital bankanın yüzde 99,96’sına Turkcell Finansman A.Ş., geri kalan paylara ise Turkcell’in alt şirketleri sahip olacak.

Konuya ilişkin KAP’a yapılan açıklama şöyle:

Sermayesinin tamamına sahip olduğumuz bağlı ortaklıklarımızdan Turkcell Finansman A.Ş.’nin yüzde 99,96’sına, Turktell Bilişim Servisleri A.Ş., Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş., Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. ve Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin ayrı ayrı yüzde 0,01’ine sahip olacağı, bireysel ve KOBİ segmentlerinde müşterilere hizmet sunacak olan dijital banka şirketinin kuruluş izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) 27 Haziran 2022 tarihinde başvuruda bulunulmuştur. Şirketin, 1.000.000.000 TL tutarında başlangıç sermayesi ile kurulması planlanmaktadır. Kuruluş izninin alınması sonrasında, gerekli altyapı ve organizasyonun tamamlanması ile BDDK’ya faaliyet izni başvurusu yapılacaktır. Şirketin faaliyete geçmesi, söz konusu faaliyet izninin temin edilmesi halinde gerçekleşecektir.

Şirket kuruluşunun kamuya açıklanması, yatırımcıların yatırım kararını ve pay değerini etkileyebilecek nitelikte olması nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’nin 6’ncı maddesi kapsamında Yönetim Kurulu kararıyla ertelenmiştir.

 

YORUMLAR