Sosyal medya bağımlılığının nedeni açıklandı

Medyaloji.net » sosyal medya » Sosyal medya bağımlılığının nedeni açıklandı
Sosyal medya bağımlılığının nedeni açıklandı

ABD'nin Binghamton Üniversitesi’nde görevli psikologlar, insanlardaki sosyal medya bağımlılığının nedenini ortaya çıkardı.

Günümüzde insanların vaktinin önemli bir kısmını geçirdiği sosyal medya, birçok kişi farkında olmasalar da bağımlı hale getiriyor.

Medical Express'in haberine göre Binghamton Üniversitesi psikologları, insanların hangi kişisel özelliklerinin sosyal ağlara bağımlılığın ortaya çıkmasını kışkırttığını öğrenmek amacıyla gerçekleştirilen araştırma sonucu 300 öğrencinin verilerini topladı.

HEDEF ODAKLILIK VE DUYGUSAL DENGESİZLİK

Beklentilerin aksine, bu sorunu genelde rahat iletişim kuran ve hedefe odaklı kişiler yaşıyor. Aynı zamanda internet bağımlılığına yol açan faktörler arasında duygusal dengesizlik gösterildi.

Bu özelliklerin kombinasyonu insanı zamanının büyük kısmını internette geçirmeye zorlayabiliyor. Bunun için tüm faktörlerden sadece ikisinin birleşmesi yeterli gösteriliyor.
Diğer yandan bilim insanları, hedefe odaklı insanların sadece açık bir şekilde nevrotik olmaları veya rahat iletişim kuran kişiler olmaları durumda sosyal ağlara bağımlı olabildiğini kaydetti. Ancak hedefe odaklı olmanın kendi başına bağımlılığın ortaya çıkmasına yol açmadığı belirtildi. 

YORUMLAR
En çok okunan haberler