Renault Clio beşinci nesliyle satışa çıkmaya hazırlanıyor.

Medyaloji.net » teknoloji » Renault Clio beşinci nesliyle satışa çıkmaya hazırlanıyor.
Renault Clio beşinci nesliyle satışa çıkmaya hazırlanıyor.

Tasarım, güvenlik ve konfor anlamında Yeni Clio'da radikal değişikliklere gidildi.

Beşinci nesil Renault Clio Türkiye yollarına çıkmak için gün sayıyor. Hatay’da yapılan lansmanda araca ilişkin detaylar Renault yöneticileri tarafından anlatıldı.

1990 yılında lanse edilen ve bugüne kadar 15 milyon satış adedine ulaşan Clio, 30 yılda 300 binin üzerinde satış adedi kaydetti.

Yeni yapılan CMF-B platform ile Clio 12 Şubat’ta satışa çıkacak. Tasarımında ve teknolojilerinde seviye atlayan araç iç 391 litre bagaj hacmi sağlıyor ve sınıfında en iyi bagaj hacmine sahip duruma geldi. Ayrıca CMF-B platformu Clio dışında başka araçlarda da kullanılacak.

1.0 SCe, 1.0 TCe ve 1.3 TCe benzinli motorları da ürün gamına ekleyen Clio, Türkiye’de yeni nesil dört benzinli ve iki dizel olmak üzere zengin bir motor seçeneğiyle satılacak. (Benzinli manuel: 1.0 SCe 72 bg, Turbo 1.0 TCe 100 bg / Benzinli otomatik: Turbo 1.0 TCe X-Tronic 100 bg ve Turbo 1.3 TCe EDC 130 bg / Dizel manuel: 1.5 Blue dCi 85 bg ve 1.5 Blue dCi 115 bg).

12 milimetre uzunluğu azalan Clio’nun yükseliği de 48 milimetre alçaltıldı ve spor görünüm kazandırılmaya çalışıldı. Testini gerçekleştirdiğimiz 1.0 TCe X-Tronic aracın çekişi oldukça yeterliydi. 142 newton-metre torka ulaşan Clio sürücüsüne adrenalin dolu anlar yaşatabiliyor. CVT şanzımana sahip olmasına rağmen güç istendiğinde anında tepki gösterebiliyor. Jantlarının 17 inç olması ve arka süspansiyonların bağımsız olmaması konforu bir miktar düşürüyor.YORUMLAR