Danimarka'dan sigara içenlere ufak bir teşekkür

Medyaloji.net » reklam » Danimarka'dan sigara içenlere ufak bir teşekkür
Danimarka'dan sigara içenlere ufak bir teşekkür

Danimarkalı STK'lardan mesajını olumlu tonda vermeyi tercih eden bir sigara karşıtı reklam filmi.

Danimarka hükümeti tarafından açıklanan verilere göre Danimarka’da sigara içenlerin oranı 2016 ila 2018 yıllarında yüzde 2 oranında artış gösterirken, her gün 18 yaşın altında 40 Danimarkalı genç ilk sigarasını içiyor. Her yıl 14 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiği ülkede sigara tüketimi hakkında bir bilinçlendirme çalışması gerçekleştirmek isteyen Danish Cancer Society ve TrygFonden, alışıldık sigara karşıtı reklamların aksine, sigara içenlere teşekkürlerini sundukları bir reklam filmi hazırladı.

Sigara karşıtlığını konu alan iletişim çalışmalarının daima sigara içenleri sinirlendiren, onlarda kişisel olarak kendilerine saldırıldığı hissini uyandıran, olumsuz bir tonda olduğunu söyleyen Morten Fabricius’un kurucu ortağı olduğu Kopenhag menşeli reklam ajansı &Co imzalı reklam, onyıllardır süren bu nahoş geleneği sigara içenlerin gençlerin tütünden etkilenmemeleri için gösterdikleri çabayı alkışlayarak bozuyor.

Dört yıldır süren Smoke-Free Future inisiyatifi kapsamında hayat bulan kampanya &Co’nun Danish Cancer Society ve TrygFonden ile ilk işbirliği değil. Ekip, geçtiğimiz aylarda hazırladıkları Help a Small Dane kampanyasıyla Danimarkalıları cilt kanseri konusunda bilinçlendirmek için çalışmıştı.

KÜNYE
Reklamveren: Danish Cancer Society, TrygFonden
Reklam Ajansı: &Co.
Yapımevi: Bacon CPH
Yönetmen: Martin Werner
Görüntü Yönetmeni: Rasmus Videbæk

YORUMLAR