Arizona Google'ı dava etti. İşte nedeni…

Medyaloji.net » iş dünyası » Arizona Google'ı dava etti. İşte nedeni…
Arizona Google'ı dava etti. İşte nedeni…

İnternet devi Google'ın başı Arizona yönetimiyle dertte. Trump yanlısı Cumhuriyetçilerin yönetiminde olan Arizona, ABD seçimleri yaklaşırken Google'ı fena sıkıştıracak bir hukuk süreci başlattı.

Google’ı yasal olarak sıkıştıracaklar
Buna göre, Google’ın kullanıcılarının lokasyon verilerini izinsiz ve yasa dışı yöntemlerle takip ederek kullanıcılara reklam gösterdiğini savunan Arizona yönetimi, dev şirkete dava açtı.

Eyalet savcısının aştığı davaya göre, kullanıcılar GPS verilerini kapasalar ve Google’a “izlenmek istemediklerini” belirtseler bile Google arka planda gizli olarak kullanıcıların tüm lokasyon verilerini sessizce takip etmeye başlıyor. Sadece bu verleri, kullanıcıya göstermiyor veya kaydını vermiyor. Ancak kendi sunucularında kayıtlar tutulmaya devam ediyor. 

Dava çok önemli görülüyor zira bu davanın savunması nedeniyle, mahkemenin berliryeceği uzmanların ve savcılığın, Google sunucularını incelemesi gerekecek. Bu da Google’ın kalbine kadar girmek anlamına geliyor. İnternet devinin sakladığı bir detay varsa, savcıların eline geçebilecek. Daha da ilginci, Google’a izinsiz şekilde yaptığı bu faliyetleri nedeniyle milyarlarca dolarlık cezalar kesilebilecek. 

YouTube’a kısa süre önce, 18 yaşından küçük çocukların kişisel verilerini sakladığı ve bunları reklam verenlere sattığı için 170 milyon dolar ceza kesilmişti.

YORUMLAR