Akit TV sunucusu Cumhuriyet'i hedef gösterdi!

Medyaloji.net » polemik » Akit TV sunucusu Cumhuriyet'i hedef gösterdi!
Akit TV sunucusu Cumhuriyet'i hedef gösterdi!

Akit TV sunucusu Fatin Dağıstanlı, Cumhuriyet gazetesinin “Şeriat Çalıştayı” manşetine tepki gösterirken, “Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” ifadesini kullandı.

Akit TV’de gazete haberlerinin yorumlandığı programda sunucu Fatin Dağıstanlı ve konuğu Yeni Akit Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu arasında geçen diyalog şöyle gelişti: 

Dağıstanlı: Şeriat çalıştayı, Işık Kansu yazıyor. Son dönemde Işık Kansu ilginç haberler ve yazılar yazıyor. Neredeyse tek başına Cumhuriyet gazetesini çıkarıyor gibi dersem yerinde olabilir. Ben içerisine bakmadım ama Cumhuriyet’te “Şeriat Çalıştayı” diye kocaman, ne kadar da büyük yazmışlar öyle değil mi? Bunu görünce bana yetti. Dedim ki Cumhuriyet bizi tuzağa çekiyor. Hadi gidelim. Madem Cumhuriyet şeriata savaş açtı, ee Milli Gazete’de orada duruyor. Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım. 

Karahasanoğlu: Aman yapmayın yanlış anlarlar aman.. El bombasına, şuna, buna gerek yok. 

Dağıstanlı: Niye yanlış anlasınlar? Hayır, Cumhuriyet bizi davet ediyor, davet ediyor. “Şeriat Çalıştayı” diye manşet attıysanız siz birisini davet ediyorsunuz demektir. Aslında davet ettikleriyle kendisi aynı yerde. Yani şeriat diye suçladıklarıyla Cumhuriyet aynı yerde. Çünkü bunlar Milli Gazete gibi kaostan besleniyorlar. Kaostan beslendikleri için “Şeriat Çalıştayı” diye bize hedef gösteriyorlar. Biz bu oyuna gelir miyiz? Gelmeyiz. 

Karahasanoğlu: Biz birde normal yorumlayalım. Milli Gazete haklı olarak kumarın olmamasını arzuluyor ve toplumda milli piyangonun rağbet görmemesini arzuluyor. Milli piyango haramdır hatırlatıyorum ben diyor. İnancının gereğini yapıyor. Cumhuriyet gazetesinde şeriat düşmanı ve diyor ki şeriat çalıştayı yapılıyor... O zaman hiç kimse hiçbir şey söylemesin. Biz milli piyangonun haramlığını söylemeyelim Cumhuriyet’te şeriat alehtarlığını yapmasın, böyle bir toplum böyle bir düşünce özgürlüğü olamaz. Ama Şeriat Çalıştayı’ndan daha önemlisi Cumhuriyet yıllarca başörtü düşmanlığı yaptı. Şuan hâlâ dindar insan düşmanlığı yapıyor. 

Dağıstanlı: “Şeriat Çalıştayı”, iç sayfayı şimdi açtım. Siz şimdi “Şeriat Çalıştayı” diye manşeti görünce ne anlarsınız: iktidarda AKP var, Cumhurbaşkanı Erdoğan var. Böyle değil mi yanlış bilmiyorum. Türkiye’de şu anda iktidar. Cumhuriyet gazetesi “Şeriat Çalıştayı” demiş. Çeviriyorsunuz Işık Kansu’nun yazdığı yazı. Şimdi ‘Şeriat Çalıştayı deyince ben zannettim ki tarikat liderinin elini öptüğü iddia edilen diyorum bakın Abdulhamit Gül bir “Şeriat Çalıştayı” yaptı zannediyorum. Bakın “Tarikata el pençe”. Cumhuriyet bu haberi gece 4’te değiştirmiş. Man varmış değiştirmiş. Yargıyı hedefe koymaya karar vermiş. 

Karahasanoğlu: 5-6 yıl önceki bir fotoğrafı gece yarısı yeni gelmiş akşam saat 20.00 sularında Abdulhamit Gül bu fotoğrafı vermiş ama bu fotoğrafı yetiştirelim diyerekten, hemen haber atlatalım diye sanki 6 yıl önceki 5 yıl önceki bir fotoğrafı gece, yarısı operasyonuyla gazetenin manşetine yetiştirmiş. 

Dağıstanlı: Orada el öpme de yok. Zaten sağlam bir din adamı elini öptürmez. 

Karahasanoğlu: Kendileri el öptükleri insanları yazsınlar. Küçücük çocukların Atatürk’ün büstünün önünde nasıl secdeye eğildiklerini anlatsınlar. 

Cumhuriyet, öldürülen yazarlarını hatırlattı

Cumhuriyet gazetesi, Dağıstanlı’nın bu sözlerini haberleştirirken geçmişte gazete yazarlarının katledildiğini hatırlattı:

Dinci Akit gazetesinin hedef gösterdiği gazetemiz yazarı Prof. Ahmet Taner Kışlalı, Gümüşhane Baro Başkanı Ali Günday ve Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin katledilmişlerdi. 

1995 senesinde türbanlı avukatların duruşmalara girmesini engellediği gerekçesiyle Gümüşhane Baro Başkanı Ali Günday hakkında bir dizi haber yapmıştı. Günday uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Akit gazetesi 13 Mayıs 1999 günü “Halkı Köpeğe Benzetti” manşetiyle gazetemiz yazarı Ahmet Taner Kışlalı’nın fotoğrafını üzerine çarpı koyarak yayımlamıştı. Kışlalı, 21 Ekim 1999’da evinin önündeki arabasına konulan bomba ile öldürüldü. 2006 senesinde türban konusunda verdiği bir karardan dolayı Danıştay 2. Dairesi’nin üyelerinin fotoğraf ve özgeçmişleri aynı ekip tarafından çıkarılan Vakit’te yayımlandı. Danıştay, 17 Mayıs 2006’da Alpaslan Arslan tarafından basıldı, 2. Daire Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin katledildi, dört üye yaralandı.

YORUMLAR