11.10.2023 / 14:30

Halef R.  VAYIS

Sosyal medya kullanışlı ve keyifli bir tuzak mı?

İnsanların çoğu sosyal medyayı bir araya gelmek veya ufuklarını genişletmek için değil, tam tersine, kendi seslerinin yankıları olan sesleri duyacakları, kendi yüzlerinin yansıması olan yüzleri görecekleri bir konfor alanı yaratmak için kullanıyor.

 

Zygmunt Bauman 90. yaşına gelmesine rağmen, mesleki faaliyetlerini sürdüren bir bilim adamıydı.

İngiltere’de yaşadığı Leeds’den, İspanya’nın kuzeyindeki bir etkinliğe gitmek için hiç üşenmedi iki kez uçağa bindi ve aktarmalı olarak Burgos’a vardı.

Bilim dünyası Bauman’ı, içinde yaşadığımız dönemi “bütün anlaşmaların geçici ve sadece ikinci bir emre kadar geçerli olduğu bir çağ” olarak tanımladığı teorisi ile (akışkan modernite teorisi) tanıdı.

Niyetim, 2017 yılının Ocak ayında hayata 91 yaşında gözlerini yuman Bauman’ı anlatmak değil. Ancak sosyoloji alanının bu önemli ismi ile ölmeden kısa süre önce yapılan söyleşide, ona yöneltilen bir soru ve verdiği cevap fazlasıyla güncel: 

-İnsanların sosyal medya aracılığıyla yaptıkları, “klavye aktivizmi” denen protestolara karşı hep şüphecisiniz ve internetin bizi ucuz eğlenceyle aptallaştırdığını söylüyorsunuz. Sosyal ağların insanların yeni afyonu olduğunu söyleyebilir miyiz? 

 

- “Kimlik, doğduğun bir şey olmaktan çıktı ve bir göreve dönüştü: Kendi cemaatini kendin oluşturmak zorundasın. Ama cemaatler yaratılmaz, bir zümreye ya aitsindir ya da değilsindir. Sosyal ağların yaratabileceği şey ise bir alternatif…

Cemaat ile ağ arasındaki fark şu: sen bir cemaate aitsindir, ama ağ sana aittir. Dizginler elindeymiş gibi hissedersin. Dilersen arkadaş eklersin, dilersen silersin. İlişkin olan önemli insanların kontrolü senin elindedir. Sonuç olarak insanlar kendilerini biraz daha iyi hisseder, çünkü bireyci çağımızın büyük korkusu yalnızlık, terk edilmişliktir.

Ancak internette arkadaş ekleyip çıkarmak o kadar kolaydır ki, insanlar sokağa çıktıklarında, işe gittiklerinde, mantıklı bir etkileşime girmeleri gereken çok sayıda insanı bir arada bulacakları herhangi bir yerde, gerekli gerçek sosyal becerileri edinmeyi başaramazlar.

Esas diyalog, sizinle aynı şeylere inanan insanlarla konuşmak değildir.

Sosyal medya bize diyalog kurmayı öğretmiyor, çünkü anlaşmazlıktan kaçınmak çok kolay. Ancak insanların çoğu sosyal medyayı bir araya gelmek veya ufuklarını genişletmek için değil; tam tersine kendilerine, kendi seslerinin yankıları olan sesleri duyacakları, kendi yüzlerinin yansıması olan yüzleri görecekleri bir konfor alanı yaratmak için kullanıyor.

Sosyal medya çok kullanışlı ve keyifli bir tuzak…” 

Bauman’ın yukarıdaki soruya cevabı böyle olmuş...

 

Sosyal medyanın resmini yapabilir misiniz?

Belki Abidin Dino yapabilirdi:)

Ben yapamam. Ancak, aşağıda hazırladığım "imaj"la şekilllendirebilirim...

 
YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

>> Yanlış numara hiç meşgul çalmaz… - 06.12.2023
>> Popüler kültürde Kaliforniya sendromu… - 29.11.2023
>> Temcit Pilavı… - 22.11.2023
>> Türk basın tarihine kısa bir yolculuk… - 08.11.2023
>> Bilgi ve mesaj yağmuru, bellek erimesine mi neden oluyor? - 01.11.2023
Medyaloji Yazarları
Halef R.  VAYIS Meltem AŞCİ Hüseyin MOVİT Neslihan KABAOĞLU
Yanlış numara hiç meşgul çalmaz…
Tüm Yazarlar