31.08.2023 / 11:31

Halef R.  VAYIS

Sinek yazıp Google’da arayın, birazdan vızıldar…

İnternette ne arasak, sonrasında sürekli ve sıklıkla onun reklamının karşımıza çıkması, sıkıcı bir hal yaratır oldu. Sinek yazıp Google’da arasak, sanki az sonra başımızın üzerinde vızıldayacak…

 

Antik Yunan’da Sokrates, gençlerin hatırlama becerisine zarar vereceği gerekçesiyle yazıya dair kaygılarını dile getirmişti.

Telefon ve televizyon ilk ortaya çıktığında da benzer endişeler yaşanmıştı.

Bir süredir de Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçlarının, bizi normal insan ilişkilerinden uzaklaştırdığı iddia ediliyor.

Yeni teknolojiler alışkanlıklarımızı ve yaşantımızı sahiden değiştirdi, ancak bunun iyi ya da kötü bir değişim olduğu, tamamen görece ve hayata nasıl baktığınızla alakalı. Yeni nesil ise yeni duruma çoktan alıştı bile…

Teknoloji günlük yaşamdaki birçok alışkanlıkları değiştirirken, yanı sıra ekonomi dünyasındaki yapıları da ters düz etti.

Bilinen eski dev şirketler, yerlerini birer birer teknoloji markalarına bıraktılar. Bugünün dünya devleri, artık teknoloji şirketleri...

Aşağıdaki örneğe baktığımızda durum gayet net anlaşılıyor zaten…

 

Küresel ekonominin yeni oyuncuları…

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, göreve geldikten sonraki ilk resmi ziyaretini ABD’ye yapmıştı.

Ekonomik ve politik olarak birçok konu başlığını görüşmek için gelen Şi’nin onuruna, dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından akşam yemeği verildi. Dev teknoloji şirketlerinin yöneticilerinin çoğunlukta olduğu davette özellikle bir masa vardı ki, epey dikkat çekti.

Kişisel servetlerin milyarlarca dolar olduğu ana masada, Obama ve Şi’nin yanı sıra, Apple CEO’su Tim Cook, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Walt Disney CEO’su Robert Iger, DreamWorks CEO’su Jeffrey Katzenberg, Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Salesforce.com CEO’su Marc Benioff vardı.

Bu isimler, iki dünya lideri ile aynı masada bulunmakla kalmadı, aynı zamanda devlet protokolü statüsünde kabul gördüler… 

Masa, ekonominin yeni dünyasına yeterince ışık tutar sanırım.

Durum, teknoloji devlerinin uzun yıllar hakimiyeti ellerinde tutacaklarını gösteriyor.

Tüm bunların yaşantımıza getirdiği yeni sıkıntılar da var tabi…

Örneğin, internette neyi arasam sonrasında sürekli ve sıklıkla onun reklamının karşıma çıkması, sıkıcı bir hal yaratır oldu.

Üstelik bu pek akıllıca yapılmıyor. Satın aldığımız bir ürünü, illa ve hemen ve tekrar tekrar alacakmışız gibi, aynı ve benzer ürünlerin reklamları defalarca karşımıza getiriliyor.

Sinek yazıp Google’da arasam, sanki az sonra başımın üzerinde vızıldayacak…

 

twitter.com/halefrvayis 

 
YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

>> Barışı dilinden düşürmez, savaş için bahane arar… - 20.09.2023
>> Yenilik, kendine başköşede yer bulur... - 13.09.2023
>> Yüz tanıma sistemleri maksadı aşabilir… - 23.08.2023
>> Almaya ayarlı olmak… - 16.08.2023
>> Kral bile olsanız, bir dilenciden dahi öğreneceğiniz şeyler vardır… - 09.08.2023
Medyaloji Yazarları
Halef R.  VAYIS Meltem AŞCİ Hüseyin MOVİT Neslihan KABAOĞLU
Barışı dilinden düşürmez, savaş için bahane arar…
Tüm Yazarlar