17.08.2022 / 11:32

Halef R.  VAYIS

Alışılan yönetme yöntemlerini sorgulama zamanı…

Bir şirketin dönüşüm kavşağına girebilmesi için inovasyon kültürü yaratması, hızlı değişimlere ve risk almaya hazır olması gerekiyor. Dönüşümün başarılı olabilmesi için ise en tepeden başlayarak yeni yönetim alışkanlıkları kazanılması ön şart…

 

Manpower Group tarafından hazırlanan Digital Suite raporuna göre, 2030’lu yıllarla birlikte iş gücünün üçte ikisini Z kuşağı oluşturacak ve bunların % 65'i bugün adını bile bilmediğimiz görevlerde çalışacak.

Rapor, salgından önce hazırlanmış. Pandemi nedeniyle dijitalleşmeye olan talebin henüz artmadığı bir dönemde yani. Aynı raporda 2020 yılı itibariyle şirket gelirlerinin yüzde 30'unun yeni iş modellerinden geleceği öngörülmüştü.

Bu durumda, vizyon sahibi şirketlerin süregelen değişim rüzgarına ayak uydurmaları gerekiyor. Bir şirketin başarısını veya başarısızlığını belirleyen en önemli faktör, adaptasyon hızı olabilir çünkü.

Burada asıl iş, yöneticilere düşüyor.

Bir şirketin dönüşüm kavşağına girebilmesi için inovasyon kültürü yaratması, hızlı değişimlere ve risk almaya hazır olması gerekiyor.

Ve dönüşümün başarılı olabilmesi için ise en tepeden başlayarak yeni yönetim alışkanlıkları kazanılması ön şart…

Hele yaşanan salgın döneminden sonra…

Digital Suite’in raporuna göre, etkili bir dijital dönüşümü amaçlayan pek çok şirketin önündeki büyük engellerden biri, yeni düşünme biçimlerine yönelik direnç ve karmaşıklıklar karşısında korkuya kapılma. Böylece gerekli bakış açısı ve becerilerin kazanılması güçleşiyor.

Değişim her zaman dirençle karşılaşabilir. Bu nedenle doğru yöneticilerin, doğru davranışları teşvik etme eğilimi, hiçbir zaman olmadığı kadar önemli.

Dijital dönüşüm, bir kerede olup biten bir süreç değil. Dinamik ve sürekli adaptasyon gerektiriyor.

Bu amaçla yola çıkan şirketler, müşterilerinden, çalışanlarından hatta rakiplerden gelen geri dönüşleri göz önünde bulundurmak, ayrıca bağlantılı sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmek zorunda olduklarını, bir kenara yazmalı.

Dijital dönüşüm yolculuğuna çıkma kararlılığı ise, işin olmazsa olmazı…

Kalibrasyon…

Kalibrasyon, referans ölçü değerler ile bir ölçü aleti veya ölçme sisteminin belirttiği değerlerin arasındaki ilişkidir.

Daha anlaşılabilir bir şekilde söylenecek olursa, ölçme aletleri veya düzeneklerin, referans ölçü değerlerine göre doğru sonuçlar verecek şekilde yeniden ayarlanmasıdır.

Yani…

Değişti ve değişiyor denilen yeni dünyaya ayak uydurabilmek için kalibre olmak, birinci şart gibi görünüyor…

 

twitter.com/halefrvayis

 
YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

>> Medya bize “neyi” düşünmemiz gerektiğini söyler… - 28.09.2022
>> Nefret söylemine yataklık yapan sosyal ağlar… - 20.09.2022
>> Okunan gazeteden bakılan gazeteye geçişin kısa tarihçesi… - 14.09.2022
>> Aç kalmak rahatsız etmiyorsa, aptal olmak da etmez… - 07.09.2022
>> Plajda kürk satmak… - 31.08.2022
Medyaloji Yazarları
Halef R.  VAYIS Hüseyin MOVİT Neslihan KABAOĞLU Bülent BİRİCİK
Medya bize “neyi” düşünmemiz gerektiğini söyler…
Tüm Yazarlar