Turkcell, NGMN Forumu'na ev sahipliği yaptı

Medyaloji.net » iş dünyası » Turkcell, NGMN Forumu'na ev sahipliği yaptı
Turkcell, NGMN Forumu'na ev sahipliği yaptı

Turkcell, uluslararası operatörler kuruluşu NGMN'nin bu yılki son forumu ve yönetim kurulu toplantısına ev sahipliği yaptı.

Toplantıda, global 6G standartlarının oluşturulması ve 5G teknolojisinin gelişimi konuları tartışıldı. Ayrıca, mobil şebekelerin dijitalleşmesi ve telekomünikasyon sektörünün geleceği de değerlendirildi. Turkcell, NGMN projelerine Ar-Ge desteği vererek sektörün uluslararası dönüşümündeki rolünü öne çıkarmaktadır. 

Turkcell, uluslararası operatörler kuruluşu Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği'nin (Next Generation Mobile Networks Alliance-NGMN) bu yılki son forumu ve yönetim kurulu toplantısına İstanbul'da ev sahipliği yaptı. Dünyanın önde gelen telekom şirketlerinin bulunduğu ve sektörün gelecek planlarının değerlendirildiği toplantıda, global 6G standartlarının oluşturulması ile 5G teknolojisinin gelişimi konuları tartışıldı. Buluşmada ayrıca mobil şebekelerin dijitalleşmesinin yanı sıra telekomünikasyon sektörünün geleceğine ve sürdürülebilirliğine ilişkin sektörün gündemi de değerlendirildi. 

Operatörler, birlikte yürüttükleri projelerle global telekomünikasyon sektörünün gündemindeki 6G ve 5.5G gibi yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesi ve standardizasyonuna rehberlik etmeyi amaçlıyorlar. Türkiye'nin ve Turkcell'in sektörün uluslararası dönüşümündeki rolünü öne çıkaran bu projelerde operatörler arası iş birliği ve tecrübe paylaşımları yapılarak daha sürdürülebilir küresel bir telekomünikasyon sektörü oluşturulması da hedefleniyor. 

Turkcell Tepebaşı Plaza'da gerçekleştirilen Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği'nin (NGMN) buluşmasında özellikle mobil telekomünikasyonun geleceğine ilişkin üç stratejik odak konusu ele alındı. Etkinliğin odak alanlarından ilki, 6G teknolojisinin ihtiyaçları üzerine oldu. Çalışma kapsamında dünyanın en önemli operatörleri, 6G beklentilerini ve teknolojinin ihtiyaçlarını değerlendirdi. 2030'a kadar hazır olması beklenen 6G teknolojisinin, küresel standartlarının oluşturulması için 6G'nin vizyonu, kullanım senaryoları, gereksinimleri ve tasarım hususları gibi konular üzerinde çalışan NGMN üyesi operatörlerin, bir diğer önemli odak alanı ise sürdürülebilirlik ve yeşil şebekeler konusuydu. 'Yeşil Gelecek Şebekeler Programı' kapsamında karbon emisyonu azaltımı, enerji verimliliği, tedarik zinciri, döngüsel ekonomi gibi konulardaki stratejiler ve iyi uygulamalar ele alınarak; daha sürdürülebilir bir küresel telekomünikasyon endüstrisi için yapılması gerekenler toplantıda değerlendirildi. NGMN faaliyetleri kapsamında odaklanılan son konu ise telekomünikasyon şebekelerinin dijitalleştirilmesine yönelik çalışmalar oldu.

 

YORUMLAR