Türk Dünyası Müzeleri Haftası başladı

Medyaloji.net » kültür/sanat » Türk Dünyası Müzeleri Haftası başladı
Türk Dünyası Müzeleri Haftası başladı

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı ile Azerbaycan Eğitim Bakanlığı Cumhuriyet Çocuk ve Gençlik Gelişim Merkezi'nin ortak işbirliği çerçevesinde düzenlenen 'Türk Dünyası Müzeleri Haftası' başladı.

Online platformda düzenlenen 'Türk Dünyası Müzeleri Haftası'nın açılış töreni yapıldı. Törene Azerbaycan Eğitim Bakanı Ceyhun Bayramov, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, Vakfa üye ve gözlemci devletlerin Azerbaycan'daki Büyükelçileri, Cumhuriyet Çocuk ve Gençlik Gelişimi Merkezi Müdürü Firuza Sultanzade, projeye katılan Türkçe konuşan ülkelerin müze başkanları ve öğrenciler katıldı. Törende açılış konuşması yapan Azerbaycan Eğitim Bakanı Ceyhun Bayramov, bu projenin Türkçe konuşan ülkelerin ortak kültürünün tanınmasına ve karşılıklı işbirliğinin güçlendirilmesine değerli bir katkı sağlayacağını söyledi. Bakan Bayramov, müzelerin okul eğitiminin gelişimindeki rolünü taktir ederek, Azerbaycan'ın farklı bölgelerinden birçok öğrencinin bu projeye katıldığını kaydetti.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva konuşmasında, Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığının Cumhuriyet Çocuk ve Gençlik Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen Türk Dünyası Müzesi Haftası'nın, Türkçe konuşan ülkeler arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin genişletilmesindeki önemini vurguladı. Efendiyeva, bu proje sayesinde öğrencilerin birbirinden farklı müzelere ziyaret ederek Türk Dünyası kültürü ve sanatını daha yakından öğreneceklerini söyledi.

YORUMLAR