Toyota Otomotiv Sanayi, Avrupa'nın hibrit üretim üssü oldu

Medyaloji.net » iş dünyası » Toyota Otomotiv Sanayi, Avrupa'nın hibrit üretim üssü oldu
Toyota Otomotiv Sanayi, Avrupa'nın hibrit üretim üssü oldu

Hibrit teknolojisini 2016 yılında Türkiye'de ilk kez uygulayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Avrupa'nın tüm Toyota fabrikaları arasında yüksek üretim hacmine ve hibrit üretim yüzdesine sahip fabrikası oldu.

Toyota Otomotiv Sanayi, Sakarya’nın Arifiye ilçesinde bulunan fabrikasında 2016 yılından bu yana ürettiği hibrit teknolojili araçlarla Türkiye’yi, Avrupa’nın Toyota fabrikaları arasında en yüksek rakamlı hibrit üretim merkezi haline getirdi.

Artık fabrikada üretilen her üç araçtan ikisi hibrit

Sadece Avrupa’da değil, global düzeyde de en başarılı fabrikalardan biri olduklarını dile getiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Toshihiko Kudo; “Toplam üretim hacmimiz içinde hibrit otomobiller önemli bir yer tutuyor. 2019 yılında ürettiğimiz 253 bin  otomobilin, yaklaşık yüzde 65’i olan 163 bini hibrit motorlu araçlar. 2019 yılında toplam üretimin yüzde 48’i olan 121 bin C-HR Hibrit, yüzde 17’si olan 42 bin  Corolla Sedan ürettik” dedi. Kudo, hibrit teknolojisini de kapsayan yeni model yatırımları için toplamda 630 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Sakarya’da Üretip Dünyanın 150 Farklı Ülkesine İhraç Ediyor

Gerçekleştirdiği üretim ve ihracat rakamlarıyla ülke ekonomisine katma değer sağlamayı istikrarlı bir şekilde sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, yıllık üretim miktarının yüzde 90’ını dünyanın 150 farklı ülkesine ihraç ediyor. 2019 yılında üretilen 121 bin C-HR Hibrit’in ilk 5 ihracat pazarı Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya ve Almanya olurken, 42 bin üretilen Corolla Sedan hibrit’in ilk 5 ihracat pazarı ise İsrail, Polonya, İrlanda, İspanya, Macaristan oldu.

YORUMLAR