Tevfikiye’nin dönüşümü belgeseli

Medyaloji.net » televizyon » Tevfikiye’nin dönüşümü belgeseli
Tevfikiye’nin dönüşümü belgeseli

Anlat Troya belgeselinde söz, taşın ve toprağın dilinden anlayanlarda.

Gelibolu Yarımadası’nda bölgenin tarihine sahip çıkma hedefiyle 13 yıldır Tarihe Saygı Projesi’ni yürüten ve 2018 Troya Yılı kapsamında geçtiğimiz yıl Tevfikiye Köyü’nü arkeo-köy’e dönüştüren OPET, söz konusu değişimi köyde yaşayan son Troyalıların anlatımıyla belgeselleştirdi.

 

Troya’nın dünyaya tanıtılması için uluslararası ölçekte başlatılan kültür ve turizm hamlesine destek veren OPET’in bölgede yürüttüğü çalışmaların, dönüşümü bizzat yaşayan son Troyalıların, yani Tevfikiyelilerin anlatımıyla aktarıldığı Anlat Troya belgeseli, İlker Canikligil ve Öncü Doğu Gürsoy’un yönetmenliğinde, Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan ve Yrd. Doç. Dr. Seyhan Boztepe’nin danışmanlıklarıyla hazırlandı.

Değişimi yaşayanların öykülerinin yanı sıra İlyada Destanı’nın animatik anlatımlarla canlandırıldığı belgesel Anlattroya.com adresinde interaktif hale getirildi.

İlk gösterimi 19 Temmuz’da Digiturk 18’inci kanalda beIN İZ HD’de yapılan Anlat Troya, Anlattroya.com adresinden izlenebiliyor. Belgesel, beIN CONNECT platformu belgesel kategorisinden de yıl sonuna kadar izlenebilecek. 

YORUMLAR