Sun Tekstil, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yerini aldı

Medyaloji.net » iş dünyası » Sun Tekstil, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yerini aldı
Sun Tekstil, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yerini aldı

Sun Tekstil, kurumsal sürdürülebilirlik alanında en iyi performans gösteren şirketlerin yer aldığı BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yerini aldı.

Sürdürülebilir Geleceği Tasarlamak vizyonu çerçevesinde geliştirdiği Bütünsel Sürdürülebilirlik Yaklaşımı odaklı strateji ve hedefleriyle global standartlardan taviz vermeden faaliyet gösteren Sun Tekstil, sürdürülebilirliğin çevre, sosyal ve yönetişim boyutlarında sürekli farklılaşan ve güncellenen kriterlere, gelişime açık yapısıyla uyum sağlarken, başarılarıyla önemli platformlarda öne çıkıyor. Kurumsal sürdürülebilirliğe yönelik çalışmalarına aralıksız devam eden ve daha güzel bir gelecek için sürdürülebilir bir dönüşüm yaratmak için çalışan Sun Tekstil, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan şirketlerden biri oldu. Payları Borsa İstanbul'da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı bir endeks olan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, 4 Kasım 2014 tarihinden bu yana hesaplanıyor. Endekste kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst düzeyde olan şirketler yer alabiliyor. 

Sun Tekstil tasarım ve üretimin her açıdan sürdürülebilir hale getirilmesi ve moda endüstrisinin sürdürülebilirlik dönüşümünü desteklemek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. 2022 yılında tüm ürünlerinin %64'ünü sürdürülebilir hammaddeler kullanarak üreten Sun Tekstil, 2021 yılı itibariyle altyapısı uyumlu olan müşterilerine tasarımlarına ait fit numunelerini üç boyutlu kalıp hazırlama yazılımları kullanarak dijital ortamda sunmaya başladı. Son haline dijital platformda karar verdiği modellerdeki fiziksel numune üretimini bu sayede azaltarak bu modeller için kaynak tüketiminin de önüne geçmiş oldu. 

Sun Tekstil bağlı ortaklığı Ekoten Tekstil, CDP Tedarikçi İlişkileri Değerlendirmesi'nde (Supplier Engagement Rating - SER) A skoru ile Global Liderler listesinde ödüle layık görüldü. Ekoten Tekstil, A-Liderlik Seviyesi alarak dünyada sayılı şirketin girebildiği küresel liderler listesinde yer aldı. Çevresel sorumluluklarını yerine getirme hedefi doğrultusunda hareket eden ve karbon ayak izini şeffaf bir şekilde açıklayan Sun Tekstil bağlı ortaklığı Ekoten Tekstil, 2022 yılında da dünya ortalaması C olan CDP İklim Değişikliği Raporlaması sonucunda 'B Yönetim Seviyesi'nden 'A-Liderlik Seviyesi'ne yükselmişti. 

Sun Tekstil bağlı ortaklığı Ekoten Tekstil ile %95 oranında su geri kazanımı sağlayacak. İnovatif teknolojiye sahip ileri arıtma tesisi yatırımı ile 2023 sonuna kadar kendi atık suyunu geri kazanarak üretimdeki 945.000 m3 olan su ihtiyacını 50.000 m3 seviyesine kadar düşürmeyi ve sıfır atık sağlamayı hedefliyor.

YORUMLAR