Şişecam 2024'ün ilk çeyreğinde 4,3 milyar Tl yatırım gerçekleştirdi

Medyaloji.net » iş dünyası » Şişecam 2024'ün ilk çeyreğinde 4,3 milyar Tl yatırım gerçekleştirdi
Şişecam 2024'ün ilk çeyreğinde 4,3 milyar Tl yatırım gerçekleştirdi

Şişecam, konsolide net satışları 2024 yılının ilk 3 ayında 41 milyar TL seviyesine ulaştı.

Şişecam'ın bu dönemde toplam satışları içerisindeki uluslararası satışlarının payı yüzde 61 seviyesinde gerçekleşirken, toplam yatırımları 4,3 milyar TL (136 milyon dolar), ihracatı ise 262 milyon dolar oldu.

Şişecam 2024'ün ilk 3 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şişecam'ın bu dönemdeki konsolide net satışları 41 milyar TL (1,3 milyar dolar) seviyesine ulaşırken, Türkiye'den yapılan ihracatla Türkiye dışı üretimlerden yapılan satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı ise yüzde 61 seviyesinde gerçekleşti. İlk 3 ayda Şişecam'ın toplam yatırımları 4,3 milyar TL (136 milyon dolar), ihracatı ise 262 milyon dolar oldu. Bu dönemde 1,3 milyon ton cam üreten şirket, 1,2 milyon ton soda külü ve 0,87 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi.

3 Kaplamalı Cam Hattına 114 milyon dolar yatırım

Şişecam, 2024 yılına Türkiye, İtalya ve Bulgaristan'da toplam kapasitesi 20 milyon metrekareye yaklaşan üç yeni kaplamalı cam hattı yatırımı kararıyla girdi. Şişecam'ın Tarsus'ta inşaatı devam eden düz cam tesisi ile Kuzey İtalya ve Bulgaristan'daki düz cam tesislerini içeren yatırımları kapsamında şirket, düz cam sektöründe artan kaplamalı cam ihtiyacını karşılamayı, geliştirilmiş operasyonel verimlilik ve genişletilmiş ürün yelpazesiyle rekabet gücünü sürdürmeyi ve üretim hacmindeki katma değerli ürün payını artırarak tüm paydaşlarına artı değer yaratmayı amaçlıyor. Yeni kaplamalı hatların 114 milyon dolar yatırımla hayata geçmesiyle Şişecam'ın cam kaplama hatlarının sayısı dünya genelinde yediye ulaşacak. Bu yatırımların sonucunda ise kaplamalı cam kapasitesi yaklaşık iki kat büyüyerek 42 milyon metrekareyi bulacak.

YORUMLAR
En çok okunan haberler