Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı eğitimleri başlıyor

Medyaloji.net » teknoloji » Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı eğitimleri başlıyor
Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı eğitimleri başlıyor

Teknolojide Kadın Derneği, Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) alanlarında eğitimlerini tamamlayan gençler için ‘Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı' (RPA Developer) Programı'nı hayata geçiriyor.

7 Eylül - 9 Ekim tarihleri arasında ücretsiz ve çevrimiçi düzenlenecek uluslararası sertifikalı eğitimler, Türkiye’de ve dünyada dijital dönüşüm çerçevesinde öne çıkan konu başlıklarından olan, geniş hacimli ve tekrarlı işlerin robotik otomasyon sürecindeki işleyişini kapsayacak. İlk fazda 20 öğrenci eğitim alacak. Eğitimleri tamamlayanlar Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı sertifikalarını alarak çalışmaya başlayabilecekler. 

Dijital Çağa Hazırlayacak Eğitimler 

Türkiye’de mevcut teknolojilerle her 10 meslekten 6’sı %30 oranında otomatize edilebilir durumda. Bu dönüşümle birlikte Türkiye, gelecek 10 yıl içerisinde otomasyon, yapay zekâ ve dijital teknolojilerin yaratacağı ekonomik fayda ve sosyal değişimler ile 3,1 milyon iş artışı yaratma potansiyeline sahip. Bu potansiyeli istinaden program ile, robotik yazılımların dönüştürücü etkisinin yoğun şekilde yaşandığı günümüz iş dünyasında yüksek hacimli işlerin otomasyon sürecindeki işleyişi alanında uzmanlar yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu sayede hem Türkiye’nin iş gücü ihtiyacına yönelik yeni bir model ortaya koymayı hem de nitelikli kadın istihdamına katkı yapılacak. Bugün dünyada işgücünün %40’ını kadınlar oluşturuyor. Kadın istihdamının %1 artması ise GSMH’yi 80 milyar dolar artırıyor. Ayrıca cinsiyet ve fırsat eşitliği tam olarak sağlanabilirse kadınların iş gücüne %1 katılmalarının dünya ekonomisine 28 trilyon dolar ek katkı sağlayacağı öngörülüyor. 

Söz konusu programın detayları, 10 Eylül 2020, perşembe günü Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, Wtech Danışma Kurulu Üyesi ve DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Wtech Yönetim Kurulu Üyesi ve UiPath Avrupa Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, Wtech Eğitim Komitesi Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Duman, UiPath Genel Müdürü Tuğrul Cora, Wtech Kurumsal Üyesi ve Linktera Genel Müdürü Taşkın Osman Aksoy’un katılımlarıyla düzenlenen çevrimiçi basın toplantısında paylaşıldı. 

YORUMLAR