Papara, Güney Asya Fintech pazarında: Pakistanlı SadaPay'i satın aldı

Medyaloji.net » iş dünyası » Papara, Güney Asya Fintech pazarında: Pakistanlı SadaPay'i satın aldı
Papara, Güney Asya Fintech pazarında: Pakistanlı SadaPay'i satın aldı

Papara, Pakistan merkezli elektronik para kuruluşu SadaPay'in tamamını satın aldı.

Şirketin açıklamasına göre, 2023’te İspanyol fintech şirketi Rebellion’ı bünyesine katan Papara, global büyüme stratejisini Avrupa’dan sonra Güney Asya’ya da taşıdı.

2019 yılında Brandon Timinsky tarafından kurulan SadaPay, kısa sürede 1 milyon kullanıcıya ulaşarak yıllık 1,5 milyar dolar ödeme hacmine sahip oldu. Mastercard işbirliğiyle Orta Doğu ve Asya (MEA) bölgesindeki ilk numarasız banka kartını tanıtan SadaPay, Pakistan’da finansal dönüşümün öncüsü olarak dikkat çekiyor. Şirket, Recharge Capital ve Kingsway Capital liderliğinde gerçekleştirilen iki yatırım turunda toplamda 20 milyon dolar yatırım aldı.

Papara CEO’su Emre Kenci, bu satın almanın Pakistan’da son yıllarda gerçekleşen en önemli fintech yatırımı olduğunu belirterek, “SadaPay’in yenilikçi ve cesur atılımlarını, Papara’nın güçlü teknolojisi ve kullanıcı odaklı yaklaşımıyla güçlendirerek SadaPay’i bölgenin en önemli fintech oyuncusu haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi. Kenci, Papara’nın vizyonunu “istikrarsızlığı istikrara, kayıpları kazanca, engelleri avantaja dönüştürmek” olarak özetledi.

SadaPay markasıyla faaliyetlerine devam edeceğini belirten Kenci, Pakistan’ın artan nüfusunun ekonomiye pozitif katkı sağlayacağını ve ülkenin gelecek 50 yıl içinde dünyanın en büyük ekonomileri arasına gireceğini öngördüklerini ifade etti.

SadaPay CEO’su Brandon Timinsky ise Papara’nın sektördeki uzmanlığından ve ileri teknoloji altyapısından yararlanacaklarını vurguladı. Timinsky, “SadaPay’in güçlü markası ve olağanüstü ekibi ile bu satın almanın kullanıcılarımıza değer sunma hızımızı önemli ölçüde artıracağına ve Pakistan’ın çeyrek milyarlık nüfusuna değer yaratacağına inanıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR
En çok okunan haberler