Otomobil Üretiminde Almanya'nın 23 Yıllık Nabzı !

Medyaloji.net » dünya » Otomobil Üretiminde Almanya'nın 23 Yıllık Nabzı !
Otomobil Üretiminde Almanya'nın 23 Yıllık Nabzı !

Almanya'da otomobil sektörü 23 yılın en düşük seviyesine gerileyerek kayıtlara geçti.

Almanya'nın otomobil üretimi geçen yıl bir önceki seneye göre yüzde 9 azalarak 4 milyon 661 bin 800'e düştü, bu rakam son 23 yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. Yani ülkedeki söz konusu üretim 1996'dan beri yıllık bazda en düşük seviyesine geriledi. 1996'da otomobil üretimi 4 milyon 539 bin 583 olmuştu.

Almanya'nın geçen yılki otomobil ihracatının üretimden daha fazla gerilemesi dikkati çekti. İhracat söz konusu dönemde ise yüzde 13 düşerek 3,5 milyon olarak gerçekleşti.

Üretimdeki düşüşün nedeninin de küresel zayıf talep olduğu belirtillirken, Ülkede, geçen yıl trafiğe kaydedilen yeni otomobil sayısı yüzde 5 arttı. Böylece trafikteki araç sayısı da 3,6 milyona ulaştı.

Ayrıca Sektör temsilcileri, son dönemde kapsamlı bir teknolojik dönüşüm içinde olan Alman otomotiv sektörünün sera gazı emisyon kısıtlamalarından, Çin ve ABD arasındaki ticaret ihtilaflarından olumsuz etkilendiğini belirterek, "üretimindeki düşüşün Almanya'nın küresel otomobil endüstrisindeki önemini kaybetmeye devam ettiği anlamına geldiği" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR