Nutricia Türkiye'nin Prematüre Araştırması'na Sosyal Baykuş Ödülü

Medyaloji.net » medya » Nutricia Türkiye'nin Prematüre Araştırması'na Sosyal Baykuş Ödülü
Nutricia Türkiye'nin Prematüre Araştırması'na Sosyal Baykuş Ödülü

Nutricia Türkiye, prematüre doğum konusunda Türkiye’deki ebeveynlerin yaşadığı zorlukları ortaya koymak amacıyla gerçekleştirdiği araştırma ile Baykuş Ödülleri'nde, ‘Sosyal Baykuş’ dalında ödüle layık görüldü.

Nutricia Türkiye Pediatrik Beslenme Direktörü Atakan Özdemir, gerçekleştirilen araştırmanın ışığında geniş kapsamlı bir farkındalık kampanyasını hayata geçirerek milyonlara ulaştıklarını aktardı.

Nutricia Türkiye’nin Kalita Araştırma ile birlikte gerçekleştirdiği prematüre araştırması, Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Baykuş Ödülleri'nde, ‘Sosyal Baykuş’ kategorisinde ödül kazandı. Prematüre doğum konusunda farkındalık yaratmak ve bu süreci yaşayan ebeveynler ile tıbbi personele destek olacak projeleri biçimlendirmek üzere hayata geçirilen araştırma, toplum sorunlarını en iyi anlayan ve toplumsal anlamda bir fayda sağlayan araştırma projelerine verilen ‘Sosyal Baykuş Ödülü’ne layık görüldü., Prematüre bebek sahibi olan 25-38 yaş arasında kadınlar ile devlet ve özel hastanelerde çalışan neonataloglar ve pediatristlerin görüşlerini bir araya getirerek bir ilke imza atmış oldu.

“Prematüre doğum sürecinde ebeveynlerin yaşadığı zorlukları anlamaya çalıştık”

Doktorların günümüzde prematüre doğumların belirgin bir artış gösterdiğinde hemfikir olduğunu ve ülkemizde devlet hastanelerinde ayda 40 civarında prematüre doğum gerçekleştiğini vurgulayan Nutricia Türkiye Pediatrik Beslenme Direktörü Atakan Özdemir, “Ülkemizde prematüre doğum, ebeveynlerin ancak başlarına geldiğinde farkına vardığı ve bu olay karşısında kendilerini son derece çaresiz, yetersiz ve yalnız hissettikleri bir olgu. Diğer yandan hastanelerde bu alanda çalışan tıbbi personel sayısı da oldukça kısıtlı. Biz de Nutricia Türkiye olarak, konuyu gündeme taşımak amacıyla, bu sosyal problemin ebeveynlere nasıl yansıdığını ve yaşanan sürecin zorluklarını anlamayı hedeflediğimiz bir araştırma gerçekleştirdik. Konunun hassasiyeti ve derinlikli iç görüleri ortaya çıkarma ihtiyacı nedeniyle; odak grup tartışmaları, mini gruplar ve derinlemesine görüşme yöntemlerine başvurduk” dedi.

“Prematüre Fotoğraf Sergisi ile milyonlarca insana ulaşarak farkındalık oluşturduk”

Araştırma sonuçlarından çıkan bulgular doğrultusunda Türk Neonatoloji Derneği işbirliğinde hayata geçirdikleri Bilimin Gücüyle Gelecekleri Emin Ellerde Prematüre Fotoğraf Sergisi ile milyonlarca insana ulaşarak kamuoyuna prematüre bebeklerin de sağlıklı bir biçimde gelişimlerini sürdürebileceklerini anlattıklarına değinen Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortaya çıkan bulgular doğrultusunda, Türk Neonatoloji Derneği ile işbirliği yaparak ünlü fotoğrafçı Tamer Yılmaz’ın fotoğraflarını çektiği ve 9 parmak çocuğun hikayesini anlattığımız bir fotoğraf sergisi hazırladık. Bu fotoğraf sergisi ile prematüre bebeklerin doğru bir bakım ve beslenme ile hayata sıkıca tutunabileceklerine dikkat çekmeyi amaçladık. Prematüre Fotoğraf Sergimiz, kamuoyunda büyük ilgi gördü ve milyonlarca insan parmak çocukların hayata tutunma hikayelerini ve nasıl geliştiklerini öğrendi. Bunun Yanı sıra proje kapsamında Türk Neonatoloji Derneği ve El Bebek Gül Bebek Derneği ile birlikte hem tıbbi personele hem de ebeveynlere yönelik iki ayaklı ve geniş kapsamlı bilinçlendirme faaliyetleri de gerçekleştirdik.”  

YORUMLAR