Macron'dan start-up'lara 5 milyar Euro

Medyaloji.net » dünya » Macron'dan start-up'lara 5 milyar Euro
Macron'dan start-up'lara 5 milyar Euro

Macron, 2025 yılına kadar en az 25 unicorn hedefliyor. Bunun için ise 5 milyar Euro start-up yatırımı söz konusu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, start-up’lara 5 milyar Euro yatırım yapacaklarını açıkladı. Macron, bu miktarın ülkedeki start-up ekosisteminin büyümesine destek olmak için ayrıldığını söyledi.

Hedef: 2025’e kadar 25 unicorn

Macron’un sözünü ettiği fon, doğrudan devlet tarafından sağlanmayacak. Bu noktada aralarında sigorta ve varlık yönetim şirketleri gibi kurumsal yatırımcılar devreye girecek ve yatırımlara katkıda bulunacak. Macron bu açıklamayı kısa süre önce 40 girişim sermayesi ve varlık fonu yöneticilerinin hazır bulunduğu bir toplantıda yaptı.  Élysée Sarayı’ndaki toplantıda AXA SA, BNP Paribas ve Natixis SA gibi şirketlerden yatırımcılar yer aldı. Macron toplantıda yetkililere hitaben bir konuşma yapan Macron, “Kendi şampiyonlarımızı çıkarmamız gerekiyor. Bu amaçla 2025 yılına kadar en az 25 Fransız unicorn’una [değeri 1 milyar doları aşan girişim] sahip olmamız şart” dedi.

Yatırımlarda üç yöntem söz konusu

Üç yılllık plan kapsamında Fransız sigorta ve varlık şirketleri üç şekilde yatırımlarını Fransız start-up’lara yönlendirecek: İlk seçenek bu şirketlerin start-up’lara doğrudan yatırım yapması. İkinci seçenekte ise girişim sermayesi şirketleriyle bu yatırımların gerçekleştirilmesi. Son yöntemde de bu şirketlerin Fransız ulusal yatırım bankası Bpifrance aracılığıyla yatırımlarını yönlendirmesi söz konusu olacak.

YORUMLAR