İnoksan, cirosunu ikiye katlamayı amaçlıyor!

Medyaloji.net » iş dünyası » İnoksan, cirosunu ikiye katlamayı amaçlıyor!
İnoksan, cirosunu ikiye katlamayı amaçlıyor!

İnoksan, 40. yılında Amerika ve İngiltere'de önemli bir çıkış yapmaya hazırlanıyor.

İnoksan’ın 5 yıllık yol haritasını belirlerken yeni ürün geliştirme, ihracatı ve perakende satışı artırmaya odaklandıklarını söyleyen İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, mevcut marka algısını da daha güvenilir, daha kaliteli ve daha uzun ömürlü mutfaklara imza attıklarının altını çizerek korumaya aldıklarını belirtti. Bu 5 yıllık süreçte patentli ürünlerini artırarak rakiplerinden ayrışmayı da planladıklarını söyleyen Varlık, ana mutfaklardaki proje misyonlarını tamamladıklarını ifade ederek, “Kendimizi tüm dünyaya ispatladık. Ancak bundan sonra daha çok ürünlerimizle markalaşmak istiyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde İnoksan Ailesine yepyeni ürünler katılacak. 2020 yılında verimlilik, dijitalleşme, ihracatta büyüme ve müşteri memnuniyeti alanlarında gelişmelere imza atacağız” dedi.

Bu yıl için ihracat ve perakende ağına da özellikle yoğunlaştıklarına değinen Vehbi Varlık, ABD, İngiltere, Almanya ve Rusya’yı öncelikli hedef pazar olarak belirlediklerini açıkladı.

Vehbi Varlık, “Dünyanın diğer büyük bir gücü olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde de ürünlerimizi satabilmek için gerekli Çin Standartlarını (CQC) belge çalışmalarını sonuçlandırdık. Fakat Çin’de yaşanan korona virüsü dalgasıyla Çin ekonomisinin göreceği zarar tüm piyasalara olumsuz etkilemeye devam edecek. Bunun yanında ABD pazarına odaklandık. 5 yıldır aktif olarak ABD’de fuarlara katılıyoruz. ABD mutfak cihazları ithalatının yüzde 70’ini Çin’den yapmaktadır. Korona virüsün de etkisiyle ABD bizim için daha da önemli bir pazar haline dönüştü. Önemsediğimiz bir diğer pazar olan İngiltere’de tüm Birleşik Krallık ve İrlanda için tek dağıtıcılık sözleşmesi imzaladık. İlk etapta bulaşık yıkama makinaları ile başlamak üzere sonrasında da fırınlarımız ve pişirici grubumuzun satışı için anlaşmaya vardık. İlk etapta yüklü BYM siparişini alarak iş birliğimizi başlattık” diye konuştu.

“İhracattaki ciromuzu yüzde 60 artıracağız”
Yaklaşık 8 yıl önce dahil oldukları Turquality programı çerçevesinde ihracat cirosunu yüzde 60 artırmayı hedeflediklerinden bahseden Vehbi Varlık, “2019’da 100’ü aşkın ülkeye ihracat yaptık. Önümüzdeki beş yılda ise ciromuzu iki katına çıkartacağız. Üretimden satışların minimum yüzde 70’ini ihracattan elde etmek istiyoruz. Ağırlığımızı Afrika’nın gelişen ülkeleri olan Kenya, Etiyopya ve Nijerya’da yoğunlaştırmakla birlikte Mısır, Irak, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan pazarlarını da hedefimize aldık. Toplamda 2,5 milyon euroluk ana mutfak, açık büfeler, çamaşırhane ve soğuk odaların komple yapıldığı projeyi yaklaşık 4 ayda teslim ettik” bilgisini verdi.

 

YORUMLAR