İlk canlı robot üretildi!

Medyaloji.net » teknoloji » İlk canlı robot üretildi!
İlk canlı robot üretildi!

Amerikalı bilim insanları, Afrika pençeli kurbağalarından aldıkları kök hücreler ile tamamen canlı hücrelerden oluşan ilk robotlar üretti!

Massachusetts Tufts Üniversitesi Allen Keşif Merkezi'nden bilim insanları, Afrika pençeli kurbağalarından aldıkları kök hücreler ile tamamen canlı hücrelerden oluşan, kendi kendine hareket eden robotlar üretti. 

Büyüklüğü bir milimetreyi geçmeyen "Xenobot" isimli bu robotlar, yürüyebiliyor ve yüzebiliyor, haftalarca yiyeceksiz hayatta kalabiliyor ve gruplar halinde birlikte çalışabiliyor.

Yaralarını kendileri iyileştirebilen ve bir haftayla 10 gün arasında, canlı organizmalar gibi ölen  "Xenobot" adlı robotların, tıkanan damarların açılması, okyanusların mikro plastiklerden arındırılması ya da zehirli maddelerin bulunup yok edilmesi gibi alanlarda kullanılacağı belirtiliyor.

İngiliz Guardian gazetesine göre, Massachusetts Tufts Üniversitesi Allen Keşif Merkezi'nin Direktörü Michael Levin, Afrika pençeli kurbağası Xenopus laevis'ten esinlenilerek Xenobot adını verdikleri robotlar için "Bunlar yeni canlı makineler. Onlar ne sıradan bir robot ne de bilinen bir hayvan türü. Bu yeni bir insan yapımı yaşam formu: yaşayan, programlanabilir bir organizma" dedi

Levin ve ekibindeki araştırmacılar, 'Xenobot'larda metal veya plastik yerine biyolojik dokular kullanıldığından diğer robotların aksine çevre kirliliği de yaratmayacağını da belirtiyor.

Xenebot'lar insanlığı tehdit eder mi?

Vermont Üniversitesi'nden doktora öğrencisi Sam Kriegman, "Videoyu izledikten sonra bu şeylerin dünyayı ele geçirmesinden korkmak zor" diye konuştu.

Araştırma ekibi de Xenobot'ları 'canlı' olarak nitelendirseler de, robotların kendi başlarına evrimleşemediğini vurgulayarak tehdit oluşturmadığını belirtiyor.

Ancak bazı uzmanlar Xenobot'ların ileride insanlık için tehdit oluşturabileceği kanısında. Utan Üniversitesi'nden Biyomedikal Mühendisi Tara Deans, "Yeni bir yaşam formu oluştururken onun neye evrilebileceğini iyi hesaplamalısınız" diye konuştu.

Deans gibi bilim insanları, Xenobot'ların şu anda zararsız olsa da, gelecekte sinir sistemi hücreleriyle birleştirilme, algı yeteneği edinme veya biyolojik silahlarda geliştirilmede kullanılma ihtimalinin bulunduğunu vurguluyor.

YORUMLAR