Dünyadan Türkiye'ye anlamlı destek

Medyaloji.net » dünya » Dünyadan Türkiye'ye anlamlı destek
Dünyadan Türkiye'ye anlamlı destek

Atatürk Havalimanı'nda 42 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından dünyanın birçok yerinden Türkiye'ye destek yağıyor. Ülkelerin ünlü simgeleri, dün akşam Türk bayrağı ve kırmızı beyaza büründü.

Eyfel Kulesi Paris saatine göre 23:00'da kırmızı-beyaz aydınlatıldı ve teröre karşı birlik mesajı verildi.

Fransa, Paris'in resmi twitter hesabından "İstanbul'daki bombalı saldırının kurbanları anısına, bu gece Eyfel Kulesi Türkiye renkleriyle aydınlanacak" açıklmasında bulundu.

Almanya’nın başkenti Berlin’in en önemli sembollerinden tarihi Brandenburg Kapısı, (Brandenburger Tor) İstanbul'da Atatürk Havalimanı girişinde düzenlenen terör saldırısı sonrasında Türk bayrağının renklerine büründü.

Berlin Eyaleti Başbakanı Michael Müller'in aldığı kararla 'kardeş şehir' İstanbul ile dayanışma içinde olunduğunu göstermek amacıyla Berlin'deki tarihi Brandenburg Kapısı bu akşam Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

Kapı aydınlatıldığı sırada çok sayıda kişi Brandenburg Kapısı'nın bulunduğu Pariser Meydanı’nda toplandı. Bir grup burada, İstanbul'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.

Bosna Hersek'in en önemli sembollerinden biri olan tarihi Mostar Köprüsü, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı sonrası Türk bayrağının renklerine büründü.

Ülkenin güneyindeki Mostar şehrine ismini veren tarihi köprü, kırmızı beyaz renklere büründü. Mostar'daki Barış ve Çok Etnikli İşbirliği Merkezi'nin organizasyonunda, kentin en önemli simgesine Türk bayrağı yansıtılırken, Türkiye'yi hedef alan terör saldırılarının bir an önce sona ermesi mesajı verildi.

Kuveyt'in başkentteki Kuveyt Kuleleri, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı sonrası Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ve Dışişleri Bakanı Julie Bishop’ın İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısını kınayan açıklamalarının ardından Victoria eyaletindeki bazı binalar Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

Taziye bildiren ülkeler arasında yer alan Meksika Türkiye’ye anlamlı bir dayanışma mesajı gönderdi. Meksika’nın başkenti Mexico City’de dışişleri bakanlığı binası Türk bayrağının renklerine büründü.

YORUMLAR