Apple, Siri için Türkçe bilen eleman arıyor

Medyaloji.net » medya » Apple, Siri için Türkçe bilen eleman arıyor
Apple, Siri için Türkçe bilen eleman arıyor

Apple, Siri için harekete geçti ve bu bölümü için güçlendirmek için Türkçe bilen eleman aramaya başladı

Apple, akıllı asistanı Siri için Türkçe bilen linguist (dilbilimci) arıyor. Şirketin LinkedIn hesabında yayımladığı ilanda dilbilimcinin yapacağı iş ayrıntılı şekilde anlatılıyor. Buna göre, işe talip olacak kişilerin doğal dil işleme projelerinde dile ait kaynak ve süreçleri tasarlaması, analiz etmesi ve iyileştirmesi isteniyor. Apple’ın dilbilim ekibinin doğal dile ait verileri toplayarak değerlendirmekten sorumlu olduğunu not edelim. Ekip ayrıca fonetik, semantik (anlambilimsel) ve sentaktik (sözdizimsel) projeler için rehberler de hazırlıyor.

Pozisyon için aranan özellikler

Apple’ın bu pozisyon için adaylarda aradığı özellikler arasında dilbilimin semantik, fonetik, sentaktik, söylem analizi, sosyolinguistik ve psikolinguistik gibi alanlarına ilgili veya deneyimli olması gerekiyor. Diğer bir şart olarak da, temel programlama dilleri arasında yer alan Python, Java veya C/C++’ye yatkınlık da yer alıyor. Eğitim tarafında ise Dilbilim ile Dil Teknolojileri gibi alanlarda yüksek lisans derecesine sahip olma şartları aranıyor.

İlanda aktarılan bilgiye göre, şu ana kadar 200’ün üzerinde kişi göreve talip oldu. Apple’ın bu pozisyon için belirlediği görev yerinin ise İspanya’nın Barcelona şehri olduğunu da ekleyelim.

YORUMLAR