Akıllı telefon kamera sensörü satışları 5 milyara ulaşacak

Medyaloji.net » teknoloji » Akıllı telefon kamera sensörü satışları 5 milyara ulaşacak
Akıllı telefon kamera sensörü satışları 5 milyara ulaşacak

Akıllı telefonlar artık günlük işlerimizi yapmanın ötesine geçerek, fotoğraf makinesi görevi de görüyor. Son yıllarda akıllı telefon kamera sensörü satışları, hızla yükseliyor.

Counterpoint isimli bir araştırma şirketi, kamera sensörlerinin satışlarına yönelik yeni veriler paylaştı. Şirketin paylaştığı verilere göre CMOS görüntüleme sensörü sayıları, bu yıl 5 milyara ulaşacak. 2010 yılında 500 milyon olan kamera sensörü satışları, 2019 yılında 4.5 milyara ulaşmıştı. 2020 yılında 5 milyara ulaşması beklenen bu satışların, önümüzdeki yıllarda da artacağı tahmin ediliyor.

Kamera sensörü satışlarının artmasındaki en önemli etkenlerden biri de, günümüzde akıllı telefonların artık 2-3 kameralı olması. Birim telefonda kullanılan kamera sensörü sayısının artması, sensör satışlarının da katlanarak artmasını sağlıyor. Ayrıca son yıllarda akıllı telefon satışlarının artması da bu tip bileşenlerin artmasına neden oluyor. Özellikle kullanıcıların da sosyal medya uygulamalarıyla birlikte, telefon kameralarına ekstra önem vermesi, satışlarda büyük bir paya sahip.

Kamera sensörleri üretiminde lider şirketlerden biri olan Sony, üretim kapasitesi yetersiz kaldığı için TMSC ile yeni bir anlaşma da imzalamıştı.

YORUMLAR