7. Perakende Teknolojileri Konferansı”nın üçüncü oturumu gerçekleşti...

Medyaloji.net » iş dünyası » 7. Perakende Teknolojileri Konferansı”nın üçüncü oturumu gerçekleşti...
7. Perakende Teknolojileri Konferansı”nın üçüncü oturumu gerçekleşti...

Koç Sistem Genel ve KoçDigital Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Karaca, "Perakende şirketlerinin teknoloji iş ortakları ile bağlarının daha da güçlendiği bir devreye giriyoruz ve bu kritik olacak." dedi.

Koç Sistem Genel ve KoçDigital Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Karaca, “Perakende şirketlerinin teknoloji iş ortakları ile bağlarının daha da güçlendiği bir devreye giriyoruz ve bu daha kritik olacak.” dedi.

Kategori Mağazacıları Derneği (KMD) doğrultusundan düzenlenen “7. Perakende Teknolojileri Konferansı”nın üçüncü oturumu “Perakendede Yeni Yapılanma Nasıl Olacak?” ana temasıyla gerçekleştirildi.

KoçSistem Genel Müdürü ve KoçDigital Yönetim Kurulu Başkan Vekili Karaca, burada yaptığı konuşmada teknolojinin pandemi sürecindeki öneminden bahsetti.

Süreçte, teknoloji ve bilişimin durması durumunda hayatın durduğunun görüldüğüne işaret eden Karaca, şunları kaydetti:

“Pandemi sürecinde pek çok sektör, uzun vadede teknoloji bölümünde alacağı yolu kısa sürede aldı. Bu hıza hem şirketler, hem çalışanlar hem de müşterilerimiz adapte oldu. Temel ihtiyaç bir anda çevrimiçi ve temassız satışa, etkileşim kanallarının dijitale taşınmasına, uzaktan çalışma düzeneğinin desteklenmesine, mağaza-restmiktar içi fiziksel deneyimin dijitalleştirilmesi, hareketli fiyatlandırma, stok optimizasyonu gibi alanlara kaydı.

Perakende şirketlerinin teknoloji iş ortakları ile bağlarının daha da güçlendiği bir devreye giriyoruz ve bu daha kritik olacak. Teknoloji platformlarının ve altyapılarının yenilenmesi, yeni çalışma şekillerinin eklenmesi, dijital piyasalama, tedarik zincirinin dijitalleşmesi ve otomatikleşmesi ile siber güvenliğin güçlendirilmesi önümüzdeki dönemde çok ön plana çıkacak.”

Karaca, perakende sektörünün merkezinde yer alan müşteri deneyiminin de en uç noktaya çıkmasının, alternatiflerin artığı dünyada, en kritik konulardan biri olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Pandemi sürecinde e-ticarette ciddi gelişim bulunduğunu dile getiren Karaca, “Dünyada e-ticarette 4-5 yılde gideceğimiz yolu, 5-6 ayda katettik. Türkiye’de de ciddi bir artış oldu. Bu dönemde e-ticaretten alış veriş yapan insanların yüzde 76’sının gelecekte de en az şu andaki kadar çevrimiçi alış verişe devam edeceği gözüküyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Güvenlik tarafının da çok mühim bulunduğunu ve öneminin artmaya devam edeceğini altını çizen Karaca, şu an bilhassa e-ticaretin artmasıyla, siber saldırılarda ciddi bir artış yaşandığını, bu miktarın Türkiye’de ilk 6 ayda geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 arttığını bildirdi.

 

YORUMLAR