4.Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyeti uğurlandı

Medyaloji.net » dünya » 4.Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyeti uğurlandı
4.Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyeti uğurlandı

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyeti, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla İstanbul Havalimanı'nda düzenlenen törenle uğurlandı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) koordinesinde gerçekleşecek olan 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nin heyeti, İstanbul Havalimanı'nda düzenlenen törenle uğurlandı.

Türk Hava Yolları, TÜBİTAK, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İGA Hava İşletmesi ve Türksat sponsorluğunda gerçekleşen 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyetinin uğurlama törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede, Çetin Ali Dönmez ve Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, İGA İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, İGA Üst Yöneticisi (CEO) Kadri Samsunlu katıldı.

"24 kişinin katıldığı seferde 15 proje araştırılacak"

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü, 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Koordinatörü Doç. Dr. Burcu Özsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Belarus ve Bulgaristan'dan 2 uluslararası katılımcı olmak üzere toplamda 24 kişinin katıldığı seferde 15 projenin araştırılacağını bildirdi.

Sefere Türkiye'den birçok üniversiteden bilim insanlarının katıldığını belirten Özsoy, seferin; Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı'ndan da bir katılımcıyla icra edileceğini söyledi.

Antarktika'nın bilimsel ve iklimsel anlamda dünyanın geçmişine ışık tuttuğunu ifade eden Özsoy, "Gelecekte dünyayı neler bekliyor" konusunda da özgün çalışmalar gerçekleştirebildiklerini vurguladı.

YORUMLAR