130 bin çalışan metal işçisinden grev kararı!

Medyaloji.net » iş dünyası » 130 bin çalışan metal işçisinden grev kararı!
130 bin çalışan metal işçisinden grev kararı!

Türk Metal Sendikası MESS'in 3 yıllık sözleşme, düşük zam, esnek çalışma ve güvencesizlik dayatmasına karşı grev kararı aldı.

Türk Traktör, Aygaz, Ford, Tofaş, Oyak Renault gibi büyük otomobil fabrikalarının da aralarında bulunduğu 200 iş yerinde 130 bin otomotiv ve yan sanayi işçisi için grev kararı alındı.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası ile Türk Metal Sendikası arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri çıkmaza girdi. Türk Metal Sendikası da yaklaşık 200 iş yerinde grev kararı alındığını duyurdu.

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, metal işçisine dayatılan yoksulluk ücretini kabul etmediklerini belirterek, “İşveren ile masada anlaşamadık. Bugün itibarıyla grev kararı aldık. Sendikamız üyelerimizin hak ve özgürlükleri için mücadelesini kararlılıkla sürdürecek, temsil ettiği üyelerinden aldığı güçle yolundan dönmeyecektir. Kararımızın sendikamıza, üyelerimize ve işçi sınıfımıza hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

Pevrul Kavlak yarın Bursa’da geniş katılımla bir basın toplantısı düzenleyecek. İşçiler 19 Ocak Pazar günü de Bursa’da sanatçı Haluk Levent’in de katılacağı dayanışma mitingi gerçekleştirecek.

YORUMLAR