Yörsan Gıda konkordato ilan etti

Medyaloji.net » iş dünyası » Yörsan Gıda konkordato ilan etti
Yörsan Gıda konkordato ilan etti

Türkiye'deki en büyük sanayi kuruluşları arasında bulunan süt ürünleri firması Yörsan konkordato ilan etti. Ödeme yapılmayan alacaklılar da şirketin kapısına dayandı.

Giyim sektöründen sonra iflas erteleme başvurusunda sıra gıda sektörüne geldi.

Süt ve süt ürünleri sektöründe yarım asrı geride bırakan Yörsan Gıda konkordato istedi.

Konkordato başvurusu önceki gün Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesine yapıldı.

Dava başvurusunda, ekonomide yaşanan genel sıkıntıların şirketin mali yapısını olumsuz etkilediği belirtildi. Konuya yakın bir kaynak, zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş, akaryakıtta yaşanan artış nedeniyle artan lojistik giderleri ve kredi maliyetlerindeki yükselişin, şirketin mali dengesini bozduğunu ileri sürdü.

Şirkete yönelik bazı alacaklıların ise icra takibine geçtiği öğrenildi. Şirkete süt veren bir şirket 400 bin liralık alacağı nedeniyle Yörsan’a yönelik ihtiyati haciz kararı aldı.

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine de giren Yörsan’ın temeli 1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi olarak atıldı. 1984’de Türkiye’nin ilk beyaz peynir fabrikasını kuran şirket dört yıl önce özel sermaye fonu Dubai merkezli Abraaj Group’a satıldı.

Ocak 2018 tarihli ticaret sicil gazetesine göre Yörsan’ın yüzde 96 hissesi Abraaj Grubu’nun kontrolündeki Dairy Fresh Süt Ürünleri Ve Gıda Yatırımları San. Ve Tic. AŞ’ye, kalan hisse ise Yörsan’ın üç kurucu kurucusundan biri olan Şerafettin Yörük’e ait. 

YORUMLAR