Türk Telekom'dan iş birliği

Medyaloji.net » iş dünyası » Türk Telekom'dan iş birliği
Türk Telekom'dan iş birliği

Türk Telekom, Parallel Wireless ve ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı ile 5G teknolojilerine dair ekosistemin güçlendirilmesinde önemli rol oynayan Open RAN denemeleri konusunda iş birliği anlaşması imzaladı

Türk Telekom, 5G teknolojilerine dair ekosistemin güçlendirilmesinde önemli rol oynayan Open RAN (Açık Radyo Erişim Ağı) denemelerine yönelik olarak Parallel Wireless ve ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) ile anlaşma yaptı.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, şirket, açık kaynak kodlu yeni nesil teknolojiler konusundaki öncü rolünü ileriye taşıyarak, global ölçekli iş birliklerini artırıyor.

Şirket, 5G teknolojilerinde şebeke dönüşümü için büyük öneme sahip Open RAN konusunda, mobil şebeke çözümleri geliştiren Parallel Wireless ve ulusların kalkınma projelerine hibe desteği sağlayan USTDA ile iş birliğine gitti.

Anlaşma ile Juniper Networks'un, Türk Telekom'un ABD'deki iştiraki Netsia ortaklığıyla ürünleştirdiği mobil ağlara verimlilik ve esneklik sağlayan patentli Akıllı Erişim Ağı Kontrolcüsü (RIC) teknolojisi de test şebekesine entegre edilecek.

Türk Telekom ve bulut tabanlı kablosuz ağlar ile akıllı RAN mimarisi konusunda lider şirketlerden biri olan Parallel Wireless, Open RAN standartlarını destekleyen 5G başta olmak üzere tüm "G" teknolojilerinde (2G, 3G, 4G, 5G) deneme yapacak. USTDA'nın hibe desteğiyle yürütülen projede Juniper Networks'un, Türk Telekom'un ABD'deki iştiraki Netsia ortaklığıyla ürünleştirdiği ve Open RAN mimarisinin önemli bir parçası olan patentli RIC teknolojisi de test şebekesinde yer alacak.

- "Küresel çapta iş birlikleriyle yerel ve global ekosistemi zenginleştiriyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, 5G standartlarını belirlemede etkin rol oynayacak teknoloji üretimi ve geliştirmeleri küresel çapta yaptıkları iş birlikleriyle sürdürdüklerini bildirdi. Open RAN konusunda yaptıkları geliştirmeler, deneme ve ürünleştirme çalışmalarıyla yerli ve yabancı ekosistemin gelişmesine önemli katkılar sağladıklarını vurgulayan Kıraç, "Bu kapsamda, Parallel Wireless ve ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı ile Open RAN çözümünü pilot olarak belirlenen sahalarda test etmek üzere anlaştık. Bu çalışmanın önemli bir adımını RIC teknolojisi oluşturuyor. Open RAN mimarisinin önemli bir parçası olan ve dilimlenmiş mobil ağların bulut üzerinden akıllı denetimine olanak tanıyan, Türk Telekom iştiraki Netsia ve Juniper iş birliğiyle ürünleştirilen RIC ürününü de bu projede kullanıyoruz." bilgisini verdi.

YORUMLAR