Telefon üretimi 37 milyon azaldı!

Medyaloji.net » teknoloji » Telefon üretimi 37 milyon azaldı!
Telefon üretimi 37 milyon azaldı!

2020 yılının Şubat ayındaki telefon satışlarının 2019 yılındaki Şubat ayı telefon satışlarına oranla düşüş yaşadığı raporlandı.

Küresel sevkiyatlar %38 düşüşle 61.8 milyon adede geriledi. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında bu rakam 99.2 milyon adetti.  Covid-19 teknoloji şirketlerini telefon konusunda 37 milyonluk adetlik satış zararına uğrattı.

Aralık ayında Covid-19 virüsünün patlak vermesiyle birlikte Çin’de Ocak ayında üretimler durduruldu. Üretimlerin durması dünyanın bir çok yerinde üretim yapan firmaları da olumsuz etkiledi. Tedarik zincirinde yaşanan problemler teknoloji devlerini sadece telefon üretimi konusunda değil diğer konularda da zor durumda bıraktı.

Strategy Analytics Kıdemli Analisti Yiwen Wu,

”Covid 19 korkusu Avrupa’ya, Kuzey Amerika’ya ve diğer kıtalara yayıldı. İnsanlar evlerinden çıkmak istemiyorlar. Zorunlu harcamalara yönelip lüks tüketim mallarından uzaklaşıyorlar. Akıllı telefon endüstrisinin önümüzdeki günlerde satışları arttırmak için internet üzerinden flaş indirimler yapmak için her zamankinden daha fazla çalışması lazım.” dedi. Ayrıca Strategy Analytics genel müdürü Neil Waston:”2020 yılının Şubat ayında akıllı telefon pazarı tarihindeki en büyük düşüşü gördü. Çin’de ortaya çıkan virüs nedeniyle akıllı telefon arzı ve talebi Asya’da çöktü ve dünyanın geri kalanında yavaşladı.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR