PTT'den, Yardımcı köpekler için farkındalık projesi

Medyaloji.net » sosyal sorumluluk » PTT'den, Yardımcı köpekler için farkındalık projesi
PTT'den, Yardımcı köpekler için farkındalık projesi

PTT'den “Görev Köpekleri”, “Arama Köpekleri” ve “Rehber Köpekler” ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla “Yardımcı Köpekler” konulu anma pulları 04.03.2020 tarihinde tedavüle sunulmuştur.

PTT AŞ hem koleksiyonerlerin ilgisini arttırmak, koleksiyonculuğa destek vermek hem de sosyal sorumluluk konularına dikkat çekmek amacıyla her yıl farklı temalarda posta pulları tedavüle sunmaktadır. Pullar dünya genelinde 192 ülkede koleksiyonerlerle buluşuyor.

PTT AŞ tarafından hazırlanan 2020 Yılı Pul Emisyon Programı kapsamında 04.03.2020 tarihinde “ Yardımcı Köpekler "  konulu anma pulları 3 seri  halinde her biri 2,40 TL bedelle, söz konusu pula ait ilkgün zarfı ise 9,50 Türk Lirası bedelle satışa sunulmuştur.
İlkgün  zarflarına  emisyon  adı “Yardımcı Köpekler  04.03.2020” ilave olarak “Braille Alfabesi” ile de yazılmıştır

Bahse konu filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte PTT Pul Müzesi Anafartalar Mah. Atatürk Bulvarı No:13 Ulus / ANKARA adresinde “Yardımcı Köpekler 04.03.2020 ANKARA” ibareli ilk gün damgası kullandırılacaktır.

PTT AŞ, 2020 Yılı Pul Emisyon Programı dahilinde “Görev Köpekleri”, “Arama Köpekleri” ve “Rehber Köpekler” temalarına yer verilerek hazırlanan “Yardımcı Köpekler konulu anma pullarına ilişkin görselleri; Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı “Köpek Eğitim Merkezi, Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı “Köpek Eğitim Merkezi”, Ankara İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Rehber Köpekler Derneği’nden temin etmiştir.   

Söz konusu anma pulları,  Sheraton Ankara Hotel’de düzenlenen tanıtım toplantısıyla kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.Tanıtım Toplantısında PTT AŞ Genel Müdürlüğü yöneticilerince; “Yardımcı Köpekler” konulu  (üç) değerli  anma pulları ile  ilkgün zarfının da yer aldığı özel çerçeve; Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına, Nevşehir Jandarma  At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığına, Ankara İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Rehber Köpekler Derneğine armağan olarak verilmiştir. Söz konusu anma pullarına ilişkin hazırlanan ilkgün zarflarından ise toplantıda bulunan katılımcılara ve basın mensuplarına armağan olarak verilmiştir.

Rehber Köpekler Derneği Başkanı Av. Nurdeniz Tunçer konuşmasında; “ PTT AŞ tarafından yıllık olarak hazırlanan ve yüzlerce  konu önerisi arasından seçilerek  hazırlanan “2020 Yılı Pul Emisyon Programı”nda  “Yardımcı  Köpekler” konusunun emisyon programına alınması, hem hayvan hakları, hem engelli hakları hem de çevreye duyarlılık konularında toplumsal farkındalığın yaygınlaşmasına katkı sağlaması açısından çok kıymetli bir seçim olmuştur. PTT’ye güncel ve gündem yakalayan anlayışı için müteşekkiriz.” Yardımcı Köpekler” konulu anma pulu ile “Rehber Köpekler” ilk kez resmi kimliği ile  ülkemizde tarihlenmiş oldu. ” ifadesinde bulunmuştur.    

Anma Pulları Koleksiyonerlerin Gözdesi
PTT AŞ tarafından yıllık olarak hazırlanan “Pul Emisyon Programı” kapsamında tedavüle sunulan pullarda; yıl içerisinde meydana gelebilecek ülkemizi ilgilendiren önemli  iç ve dış olaylar, geçmiş yıllarda  ülkemizi  ve  dünya  ülkelerini  ilgilendiren önemli olaylar, ünlü kişilerin doğum ya da  ölüm yıldönümleri, tarihi, turistik ve kültürel konular, sanat ve spor olayları vb. konulara yer verilmektedir.

Pullar bayrak, millî marş ve paradan sonra ülkemizin bağımsızlık sembollerinden biridir. Kültürel bir tanıtım materyali olan ve ait olduğu ülkenin tarihi ve kültürel olaylarını, coğrafyasını güzel sanatlarını, geleneklerini vb. yansıtmakta olan pullar, tüm dünyayı dolaşmakta ve koleksiyonerler sayesinde nesilden nesile aktarılmaktadır.

Pul Severlere Özel “İlkgün Zarfı” ve “İlkgün Damgası”
İlkgün Zarfı, tedavüle sunulan anma pulu veya sürekli posta pullarında ilkgün damgası ile damgalanmış koleksiyonerlere yönelik zarflardır. İlkgün Damgası ise anma pulu ve sürekli posta pullarının tedavüle çıkarıldıkları gün, yalnız bu pulların ve aynı gün tedavüle çıkarılan aynı konudaki pul baskılarının iptalinde kullanılmak üzere yaptırılan ve üzerlerinde konu ile ilgili tasarım bulunan tarih damgalarıdır.

 “Yardımcı Köpekler” konulu anma pulları “PTT Pul Müzesi”nde yerini alacak.

Türkiye’nin dünya çapında bir kültür merkezi olma özelliğini taşıyan, modern müzecilik anlayışı ile tasarlanan, Ankara’daki PTT Pul Müzesi’nde, Dünya pulları, Osmanlı Devleti Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları ve 7 ayrı temadan oluşan Tematik Pullar sergilenirken, Geçmişten Günümüze Posta, İstiklâl Harbinde PTT ve Nostaljik PTT alanları da yer almaktadır. “Yardımcı Köpekler” konulu anma pulları  da  PTT Pul Müzesinde yerini alacaktır.

YORUMLAR