Mastercard, Avrupa Siber Dayanıklılık Merkezi kuruyor...

Medyaloji.net » iş dünyası » Mastercard, Avrupa Siber Dayanıklılık Merkezi kuruyor...
Mastercard, Avrupa Siber Dayanıklılık Merkezi kuruyor...

Mastercard, şirketlerin siber dayanıklılığını desteklemek amacıyla kamu, özel sektör ve düzenleyici kurumlar arasındaki iş birliğini artırmayı hedefliyor.

Mastercard, Kuzey Amerika dışında yatırım yaptığı ilk siber ve güvenlik merkezini Belçika Waterloo'da yer alan şirketin Avrupa Genel Merkezi'nde açacağını duyurdu. Mastercard’ın global ekibinden siber ve fiziksel güvenlik uzmanlarının görev alacağı Merkez, bölgedeki tek siber güvenlik merkezi olarak hizmet verecek. Merkez Vancouver'da yeni açılan Mastercard Küresel İstihbarat ve Siber Merkez’inden farklı olarak,ödeme ekosistemi için siber çözümler geliştirmenin yanı sıra siber, jeopolitik ve fiziksel olmak üzere kurumsal dayanıklılığı etkileyebilecek önemli güvenlik tehditlerine odaklanarak, tehditleri öngörme ve önleme çalışmaları da gerçekleştirecek. Merkezin faaliyetleri; riskli bölgelerde personelin güvenli şekilde tahliyesinden şüpheli durumların yayılmasını önlemeye, veri sızıntılarını tespit etmekten kötü amaçlı yazılım yükleme girişimine yanıt vermeye kadar geniş bir alanı kapsayacak. 

Avrupa Siber Dayanıklılık Merkezi; Avrupa Merkez Bankası (ECB),Avrupa Siber Suçlar ve Dolandırıcılık Müfettişleri (ECCFI), Europol, Finansal Hizmetler Bilgi Paylaşım ve Analiz Merkezi (FS-ISAC), Interpol, Belçika Merkez Bankası (NBB) ve İngiltere’de Ulusal Suç Ajansı (NCA) ile Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) gibi Avrupa çapında çeşitli ulusal siber istihbarat merkezleri, endüstri grupları, kolluk kuvvetleri ve merkez bankaları ile iş birliği içerisinde çalışacak. Merkez veri izleme, tehdit ve fırsat analizi, koordinasyon ve müdahale, raporlama ve bilgi paylaşımı, iş ortaklarının yetenek ve kaynakları konularında küresel en iyi uygulamaları şekillendirmeyi ve hayata geçirmeyi amaçlıyor. 

YORUMLAR