Erişime engellenmesi isteniyor

Medyaloji.net » diziler » Erişime engellenmesi isteniyor
 Erişime engellenmesi isteniyor

"Rusya'nın Komünistleri Partisi", Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’na ABD’li HBO’nun Çernobil isimli mini kurgu dizisine erişimin engellenmesi hakkında başvurduğunu duyurdu.

 Rusya’daki gelenekçi komünistlerden ayrılarak 2009'da kurulan ve yüzde 0.7 oyu olan "Rusya'nın Komünistleri Partisi", Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’na (Roskomnadzor) ABD’li HBO’nun Çernobil isimli mini kurgu dizisine erişimin engellenmesi hakkında başvurduğunu duyurdu. Kurum ise bir başvuru almadığını açıkladı ve "Gelirse inceleriz" açıklaması yaptı.

Partiden yapılan açıklamada “Roskomnadzor bize hakaret eden bu çirkin diziye erişimi tüm izleyiciler için ve internet dahil tüm kaynaklarda engellemeli. Ayrıca bu dizinin yönetmeni, senaristi ve yapımcısı hakkında da hakaret ve karalama suçlarından davası açılmalı” denildi.

Açıklamada “Dizi hem SSCB'yi kötülük simgesi göstermek ve itibarsızlaştırmak için bir ideolojik bir araç olarak kullanılmış” dendi.

Türkrus sitesinin aktardıpına göre, Roskomnadzor, "Başvurduk" açıklaması yapan Rusya'nın Komünistleri Partisi için, "Bize intikal eden başvuru yok. Başvuru olsun, yasa kapsamında değerlendiririz" açıklaması yaptı.

Ülkenin 2016 parlamento seçiminde oyu yüzde 13'e düşen ana muhalefet partisi Rusya Federasyonu Komünist Partisi ise, bu konuda henüz bir açıklama yapmadı.

YORUMLAR