Bilkent’te Çocuk Konserleri

Medyaloji.net » medya » Bilkent’te Çocuk Konserleri
Bilkent’te Çocuk Konserleri

Bilkent Senfoni Orkestrasının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına yönelik Çocuk Konserleri 18 ve 19 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Bilkent Brass Ensemble tarafından verilecek konserlerde topluluğa Erken Müzik Eğitimi Çocuk Korosu eşlik edecek. Orhun Orhon yönetimindeki konserlerde popüler, neşeli parçalar ve çocuk şarkıları seslendirilecek.

Bilkent Konser Salonu fuayesinde “Cesur Pembe Kedi Müziğin Peşinde” sergisi de görülebilir. Yelda Cavga’nın Patchwork Resim Sergisi çocuklara yönelik hazırlanan bir çeşit müzikli masal.

18 ve 19 Nisan tarihli Çocuk Konserleri, Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak. Konser biletleri https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden temin edilebilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracak.

http://bso.bilkent.edu.tr
BSO Gişesi: 312 2901775
https://www.facebook.com/BilkentSymphonyOrchestra

Bilkent Brass Ensemble, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim elemanları tarafından kuruldu. Topluluk üyeleri, 15 yılı aşkın orkestra birlikteliklerinin yanı sıra birçok oda müziği konseri de verdi. Bakır üflemeli enstrümanları Türkiye’nin her köşesindeki genç nesillere tanıtmayı ve sevdirmeyi hedefleyen topluluk, eğitmenlik görevlerinden kalan zamanlarda çeşitli sosyal sorumluluk projelerine katılmakta ve açıklamalı eğitim konserleri vermeye devam etmektedir.
Kuşağının önemli orkestra şeflerinden olan Orhun Orhon, müzik eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon Sanat Dalı’nda Elhan Bakihanov ile başladı. Bu kurumdan mezun olduktan sonra, Fransa’daki Academie Internationale de Musique de Gaillard’a kabul edildi; öğrenimine Oliviér Messiaen’in öğrencisi, modern müziğin önde gelen bestecilerinden, Rainer Boesch’un kompozisyon sınıfında devam etti. Yurda döndükten sonra, akademik kariyerini Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde sürdürdü ve orkestra şefliği alanındaki doktora çalışmalarını Prof. Gürer Aykal ile tamamladı.

Barok dönemden 20. yüzyıl eserlerine uzanan zengin bir repertuvara sahip olan Orhun Orhon, dönem ve stil özelliklerine sadık yorumları ve çağdaş Türk bestecilerinin eserleri ile beğeni toplamış, birçok olumlu eleştiri almıştır. 2011 yılında, Almanya'da bir çalıştayda ünlü şef Kurt Masur ile aktif olarak çalışma şansını yakalamıştır.

Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan
Orhun Orhon, Türk Yunan Gençlik Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası’nın genel müzik direktörlüğünü de yürütmektedir. Bunların yanı sıra Müzikle Yaşayan Gençlik Derneği'nin başkanlığını da yapmakta olan Orhon, BESOM üyesidir.

Cesur Pembe Kedi Bilkent’te
“Çok düşünen, çok sorgulayan, çok meraklı bir kedi. Cesur mu, cesur...” böyle başlıyor Cesur Pembe Kedi’nin varoluşu.
Sıradışı bir kedi, sıradışı bir sergiye konu oluyor. Duyduğu esrarengiz müziğin peşinden giden meraklı kedinin bir günü anlatılıyor tablolarda. Kumaşlara boyanmış resimlerde, Beethoven’dan kediye, baykuştan Red Kit’e gerçeküstü buluşmalar yer alıyor.

Yelda Cavga’nın ilk kişisel sergisi olan Cesur Pembe Kedi, 2018’in Ocak-Mart aylarında Sevda Cenap And Müzik Vakfının Kavaklıdere’deki yeni sanatsal buluşma noktası And Sanat’ta sergilendi. Vakfın Genel Sekreteri Pınar Alpay Yüksel ve Yelda Cavga’nın ortak projesi olan bu sergi, özellikle küçük yaştaki kursiyerlerin ilgisini çekmek, araştırmaya ve öğrenmeye teşvik etmek için planlanmış bir çeşit müzikli masal serisi.

Öykülerde masal ve efsane kahramanlarına rastlanırken, önemli bestecilerin eserleri de ipuçlarıyla bilmece tadında sunuluyor. 35. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamındaki patchwork resim sergisi 30 Nisan’a kadar Bilkent Konser Salonu fuayesinde görülebilir. Tablolar daha sonra SCA Müzik Vakfının müzik odalarındaki yerlerini alacak.

YORUMLAR