Neslihan KABAOĞLU

n.kabaoglu@medyaloji.net
11.01.2018 / 12:37

Neslihan KABAOĞLU

Yıla farklı kampanyalarla başladık…

Yeni bir yıla girerken, markalardan farklı reklam kampanyaları bekleniyor. Artık hızla değişen ve gelişen bir ortamda olduğumuz için, reklamlardan da bu sonucu beklemek yanlış olmaz.

 Sanırım, farklı bir reklam kampanyası yapmak isteyen markalar, önce “farkındalık” üzerine düşünüyor. Ben de bu yönde hazırlanan reklamların, dikkat çektiğini düşünüyorum.

Lipton bu markalardan biri…

Lipton, yeni yılın ilk haftası yayınlanmaya başlayan yeni reklamında, tüm Türkiye’yi sohbet etmeye davet etti. Aslında toplumumuzda “bir çay koy içelim” “çayı koydum gelin” gibi yerleşmiş bir “çay&sohbet” kültürü vardır. Fakat, Lipton’un da altını çizdiği gibi, bu kültür, teknolojiyle birlikte azalıyor, insanlar birbirinden uzaklaşıyor.

Lipton, çayla birlikte yapılan sohbetleri, hedef kitlesine hatırlatarak, insanların yakın çevresiyle aralarındaki bağı güçlendirmeyi hedeflemiş.

Cesur Medya Planlaması…

Alışık olduğumuz cesur medya planlamalarından biraz farklı olarak, reklam filmi, 17 kanalda aynı anda 5 dakika süreyle yayınlandı. İlk 50 saniyesinde kampanyanın amacının anlatıldığı filmin, diğer kısmı tamamen sessiz. Yani o anda televizyon izleyen kitle için, 5 dakikaya yakın bir süre sohbet etme ortamı oluşturuluyor.

#konuşalımartık hashtagiyle yayınlanan reklam, Digilup verilerine göre, sosyal medyada 60 bine yakın iletiye konu oldu. Umarım, farkındalık yaratma noktasında, amacına ulaşmış, toplumumuz yakınlarıyla sohbet etmeye başlamıştır.

Prima’dan yeni mesaj…

Geçtiğimiz yılın son günlerinde, Prima’nın yeni bir reklamı yayına girdi. Film, markanın fabrikasında, fabrika çalışanlarıyla hazırlanmış. Aslında bu içerik alışık olduğumuz konseptlerden. Ama reklamda önemli ve olumlu bir detay var; “Babalara neden Prima’yı tercih ettiklerini sorduk” cümlesi, fark ettiniz mi, “annelere” değil. Bebek bakımının, ev temizliğinin, yemek yapmanın, kadınlara dayatılmadığı bir reklam içeriği, ne hoş değil mi?

Hatta ben, reklamda bu soruyu ilk duyduğumda, baba ile bebek bezinin fiyatının bir araya getirileceğini düşündüm. Fakat değilmiş, reklamda Derin’in babası, Prima Üretim Lideri İlker Aslan ve ailesi, Prima’nın kullanımını anlatıyor, mutlulukları da reklam filmine yansıyor. 

Umarım, bu bir mizansen değil, İlker Aslan gerçekten Derin’in babası ve Prima’nın bir çalışanıdır. Eğer böyleyse, reklamın etkisi daha büyük olacaktır.

Prima, bu reklamıyla güzel bir mesaj vermiş de arada kullanılan “babanın anneye bez bağlamayı öğrettiği nerede görülmüş” cümlesi olmasaydı, gerçekten ezberbozan bir reklam olduğunu söyleyebilirdim.

LC Waikiki’den dünya reklamı…

Son yıllarda, hızla büyümesine tanık olduğumuz bir marka var; Lc Waikiki. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da önemli bir yol kat ettiğini biliyoruz. İşte bu bilgiyi, hedef kitlesiyle paylaşmak isteyen marka; çalışmalarını sürdürdüğü ülkeleri, mağaza ve çalışan sayısını, yeni hazırladığı reklam filmiyle duyurmaya başladı.

Evet, diğer reklamlarına göre farklı bir reklam olmuş. Ama bu reklam filmi bana; Benetton reklamlarını anımsatıyor. Benetton reklam kampanyasında olduğu gibi; kadınlar-çocuklar-erkekler, farklı reklam filmlerinde, beyaz fonda ekrana geliyor, aynı konsept ve hatta aynı renkler…

 
YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

>>  Reklam yüzlerinin rakamları uçuyor… - 11.10.2018
>> Deichmann Sinem’i koşturdu… - 04.10.2018
>> Kıvanç Tatlıtuğ ders verdi… - 20.09.2018
>> TEB’den tam isabet reklam… - 13.09.2018
>> Türkiye’nin enerjisi reklamlarda… - 07.09.2018
Medyaloji Yazarları
Halef R.  VAYIS Hüseyin MOVİT Neslihan KABAOĞLU Duygu ÇAVDAR
Şahitlik yapacak ilk robotla tanışacağız…
Tüm Yazarlar