Neslihan KABAOĞLU

n.kabaoglu@medyaloji.net
06.01.2017 / 17:40

Neslihan KABAOĞLU

“Kurt”ların konserinde mesaj var…

Yeni yılın ilk reklamını merak ettim bu hafta. Bilirsiniz, yılın ilk haftası yeni reklam kampanyaları başlatılmaz, hatta ilk hafta pek fazla reklam da yayınlanmaz.
Bunun nedeni, yeni yılın reklam fiyatlarının yeniden belirlenmesi ve kanal yöneticileriyle reklamverenler arasında yeni fiyatlara göre anlaşma yapılmasının beklenmesidir. Hatta bu yüzden, çok reklam alan bazı dizi ve programlar da ilk hafta yayınlanmaz.
 
Tüm bu koşullara rağmen, iki markanın yeni başlattığı reklam kampanyaları dikkatimi çekti.
 
Kitapkurtları sahnede…
 
“Kitapla buluşmanın en kolay yolu kitapyurdu.com” çok kolay dilimize yerleşebilecek bir slogan. Bir de bunu, melodilerle süsleyince, keyifli bir şeyler çıkıyor ortaya. Uzun bir süredir reklamlarına yer verdikleri, kendine özgü, bu melodiyle yeni bir reklam kampanyası başlattı, marka.
 
Kitapyurdu.com, kitapları ve kurt maskotuyla sahnede. Herkese hitap ettiğinin altını çizmek istercesine, bu melodiyi; arabesk, Türk sanat müziği, rock ve pop tarzında seslendirerek, anlamlı bir mesaj veriyor. Hepsi tarzına uygun solist kurtçuklar ile enstrüman çalan kitapları, sahnede izliyoruz. Arabesk söyleyen kurdun, bıyığı ve kirli sakalı da eğlenceli olmuş.
 
Aslında ben şu mesajı da aldım: Tarzın ne olursa olsun, yeter ki kitap oku…
 
Kimler seslendirmiş…
 
Bazı sesleri Ata Demirer’e benzetsem de emin olamadım. Kimlerin kurtçuk solistlere ses verdiklerine dair bir bilgiye henüz ulaşamadım. Kitapyurdu, bu bilgiyi paylaşsa ve ünlü birileriyle çalışmışlarsa, hoş bir tamamlama olabilir.
 

 
Milli irade söylemleri reklamlarda…
 
Yeni yılda başlayan reklam kampanyalarından birini Ergül Mobilya başlattı. Milli irade söylemlerinden rol çalan bir reklam kampanyası olmuş. Karanlık bir ekranda, haber sunan bir ses tarzı ile okunan cümleler: “Bu millet bunu yemez” “Bir millet ayaklanıyor” “Bir millet uyanıyor” gibi göndermelerde bulunuyor. Reklam kampanyasının özünde, mevcut markalar çok pahalıya mobilya satılırken, Ergül Mobilya’da aynı mobilyanın çok daha ucuz fiyata satın alınabileceği. Aslında tüketicinin  hoşuna gidecek bir bilgi. Fakat bu tarz, özünden kopartmış, reklamı. Bu ifadelerin, milli irade içerikli kurumsal reklamlarda kullanılması daha doğru olurdu.
 
Reklamlarda rol alan hanımın da pek iyi rol yaptığını söyleyemem. Ergül Mobilya, daha sempatik bir konseptle, kaliteli ve ucuz mobilya markası olduğunu anlatabilirdi.
 
YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

>> Yıla farklı kampanyalarla başladık… - 11.01.2018
>> Yeni yılda televizyondan dileğim… - 28.12.2017
>> Çocuklara “Sağlıklı” reklamlar geliyor… - 14.12.2017
>> Black Friday’a hazır mıyız? - 23.11.2017
>> Atatürk’ü anan markalarda artış var… - 16.11.2017
Medyaloji Yazarları
Hüseyin MOVİT Halef R.  VAYIS Neslihan KABAOĞLU Duygu ÇAVDAR
Genç Medyacılara Yol Haritası (278-2)
Tüm Yazarlar