15.10.2020 / 14:29

Hüseyin MOVİT

Genç Medyacılara Yol Haritası

Medyaloji yazarı ve Türkçe Gönüllüleri- Dil İzleme Grubu Kurucu Başkanı / Eleştirmen Hüseyin Movit, medyada dilin hatalı kullanımı ile ilgili hataları sizlerle buluşturmaya devam ediyor.

Bir Sözlüğün İncelenmesi

Dr. Serhat Demirel'in yazdığı ve RTÜK'çe yayımlanan sözlükte yüzlerce hata/yanlış var.

Sırası geldikçe bu hata/yanlışları okurlarımızla paylaşacağız:

 * Dr. Serhat Demirel, Türkçe Telaffuz Sözlüğü:

- Aral gölü - Azak Denizi Kural: "Yer adlarında ilk isimden sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ vb. tür bildiren ikinci isimler büyük harfle başlar: Ağrı Dağı, Aral Gölü, Dicle Irmağı vb." (TDK) Yazarın kuraldan haberi yok!

 * Dr. Serhat Demirel, Türkçe Telaffuz Sözlüğü: "Kariye: İstanbul'da bir semt." "Kariye" semt değildir! "Kariye", İstanbul Edirnekapı’da mahalle, cadde, cami ve müzedir! 

 *   Dr. Serhat Demirel'in hazırladığı Türkçe Telaffuz Sözlüğü'nde "şehir" kelimesi defalarca yazılmasına rağmen, "kent" ve "site" kelimelerinden bir kere bile bahsedilmemesi garibime gitti. Yazar, geçerli bir cevap gönderirse tatmin olacağız! 

 *   Dr. Serhat Demirel, Türkçe Telaffuz Sözlüğü: "Arzuhâl Dilekçe, istida." Serhat Demirel, TDK'nın tuzağına düşmüş. Şener Mete'nin Telaffuz Sözlüğünü iyi okusa doğrusunun "Arz-ı hal" olduğunu görecek/öğrenecek amma.. 

 *   Dr. Serhat Demirel'in bilgisine: Eksik ve yanlışlarla dolu Türkçe Telaffuz Sozlüğü'nüzde "Osmanlı Türkçesi ağırlıklı Telaffuz Sözlüğü" denildikten sonra "yeni kelimelere yer vermemesi açısından eksik kalmış" diye yazmak, okuduğunu anlamamak veya cümlenin ne   dediğini çözememek olduğu gibi kültürel yoksulluğun da açık ifadesi değil midir? Elbette yeni kelimelere yer verilmeyecekti. Çünkü adı üzerinde zaten. Fonetik yazımının çok önemli olmadığı ciklet, sakız, balon, kuvöz, puset gibi kelimelere yer vermek ise mantıksızlık olurdu.  

Ayrıca güncel kelimelerin de yer aldığı bir sözlüğü arzu edenlere, TRT'nin bu yıl ikinci baskısını yaptığı Konuşturan Sözlük'ü tavsiye ederim. TDK'nın çalışmasının "umut verici" olduğunu söylemek ise nasıl bir yüce gönüllülüktür, hak yolcuları?

* Dr. Serhat Demirel'in yazdığı Türkçe Telaffuz Sözlüğü'nde eksiklerin ardı arkası kesilmiyor.

Merkezi Cagliari olan İtalya'daki adanın adı olan "Sardinya" nerede? TRT dahil birçok haber kanalı Sardinya'ya sardunya derken!

 * Dr. Serhat Demirel, Türkçe Telaffuz Sözlüğü: "Mavera-ün nehir: Orta Asya’da Ceyhun Nehri ile Seyhun nehri arasında kalan tarihî bölge." Önce doğru (Ceyhun Nehri), sonra yanlış (Seyhun nehri)! Ne biçim Sözlük bu? 

 *   DURUMUN VAZİYETİ Telaffuz Sözlüğü (Şener Mete): "Kırım: Karadeniz ile Azak Denizi arasında yarımada." Türkçe Telaffuz Sözlüğü (Dr. Serhat Demirel: "Kırım: Azak Denizi ile Karadeniz arasındaki bölge." Kırım yarımada mıdır bölge midir? Sovyetler döneminde bölge idi. Biz bölge demiyor, Kırım Özerk Cumhuriyeti diyoruz. Ve cevap bekliyoruz! 

 *   6112 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (m) bendi: “Türkçenin özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez." Bakalım Dr. Serhat Demirel   neler yazmış: zamazingo (metres), kapatma, zevzek, zıbarmak, zıddına gitmek, zıkkımlanmak, zımbırtı, zıpçıktı, zırtapoz, zıvanadan çıkmak, zibidi, zirzop, zombi. RTÜK'ün kulakları çınlasın!  

BUGÜN TÜRKÇE İÇİN NE YAPTINIZ?

Saygılarımla,
Hüseyin Movit
Türkçe Gönüllüleri-Dil İzleme Grubu Kurucu Başkanı/Eleştirmen

 

 
YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

>> "SÖZDE" KELİMESİ KULLANILMALI MIDIR? - 01.05.2021
>> Genç Medyacılara Yol Haritası - 21.04.2021
>> Genç Medyacılara Yol Haritası - 17.03.2021
>> Genç Medyacılara Yol Haritası... - 09.03.2021
>> Genç Medyacılara Yol Haritası - 16.02.2021
Medyaloji Yazarları
Halef R.  VAYIS Hüseyin MOVİT Neslihan KABAOĞLU Bülent BİRİCİK
Türk basın tarihine kısa bir yolculuk…
Tüm Yazarlar