TV'de çocuk istismarına yeni düzenleme geliyor!

Medyaloji.net » pr » TV'de çocuk istismarına yeni düzenleme geliyor!
TV'de çocuk istismarına yeni düzenleme geliyor!

Sosyal hayatın her alanında karşılaştığımız bir durum çocuk istismarı. Öyle ki son 3 yılda İstanbul'da 13 bin çocuk istismar ile ilişkilendirilen suçlardan mağdur oldu.

Medyanın çocuk istismarının en çok görülen alanlardan olması sebebiyle harekete geçen RTÜK, 18 yaşından küçük olanların medyada istihdamıyla ilgili ihtiyaç duyulan düzenlemenin yolda olduğunu açıkladı. 

Medya, çocukların istismar edildiği mecraların başında geliyor. Dizi, film ve reklamlarda rol alan çocuklar, hem fazla çalıştırılıyor hem de düşük ücretler alıyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), çocuk istismarına karşı harekete geçti. RTÜK Başkanı Davut Dursun, medyada yer alan çocuklar için yeni düzenlemeler hazırladıklarını açıkladı.
Bazı ailelerin çocuklarının meşhur olması için gece yarısı TV programına çıkarıp şarkı söylettiğini ve özel aracılar koyduğunu kaydeden Dursun, 18 yaşından küçük olanların medya sahasında istihdamı ve alacağı ücret ile ilgili ciddi bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu dile getirdi. RTÜK Başkanı, "Çalışma bakanımız Faruk Çelik ile bu konuda bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmayı önümüzdeki dönem açıklayacağız." dedi. 

İstanbul Valiliği himayesinde; İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Çocuk Suçlarını Önleme Derneği ve Haydi Tut Elimi Derneği ortaklaşa 'Çocuk İstismarını Önleme Sempozyumu' düzenledi. Sempozyumda konuşan İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sıtkı Akgül, çocuk istismarıyla ilgili çarpıcı rakamlar açıkladı.
Akgül, son 3 yılda İstanbul'da emniyetin çocuk birimlerinde adli işlem yapılan yaklaşık 50 bin olayda, 13 bin çocuğun istismar ile ilişkilendirilen suçlardan mağdur olduğunu söyledi. 2009 yılında 15 bin, 2010 yılında 25 bin adli işlemi çocuk istismarıyla ilgili olarak gerçekleştirdiklerini belirten Akgül, bu rakamın 2011'in ilk 10 ayında 23 bine ulaştığının altını çizdi. Aile içi çocuk istismarında ise rakamlar pek farklı değil. Aile içerisinde cinsel istismara uğrayan çocukların sayısı 120, fiziksel şiddete uğrayanların sayısı ise 600. Son 3 yılda istismar sebebiyle kendini sokağa atan çocuk sayısı 14 bin. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çocuk istismarı sorununun çözümü için tüm kurumların birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Şahin, bu sempozyumdan çıkacak sonuçların bakanlık için yol haritası olacağını ifade etti. 

Zeynep Haşlak / Zaman
 
YORUMLAR