Nisan ayında KSS projeleriyle dikkat çekenler!

Medyaloji.net » pr » Nisan ayında KSS projeleriyle dikkat çekenler!
Nisan ayında KSS projeleriyle dikkat çekenler!

Özel şirketler, Nisan ayında da kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile medyada sıkça yansıma buldu. Peki, bu ay hangi kurumlar, hangi KSS projeleri ile nasıl yansımalar sağladı? MTM’nin uzman analistleri tarafından hazırlanan raporu okumak için…

MTM Medya Takip Merkezi’nin uzman medya analistlerinin, Medyaloji.net okuyucuları için her ay hazırladığı “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Raporu”na göre, Nisan ayında gazete ve dergilerde, kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri ile en çok yansıma bulan kurum Turkcell oldu.
 
Nisan ayında, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile en çok yansıma sağlayan özel şirketler aşağıda listelenmiştir;  
1.      Turkcell İletişim Hizmetleri
2.      İş Bankası
3.      Türkiye Bankalar Birliği
4.      Visa Türkiye
5.      Türk Telekom

Aynı analiz raporuna göre, Nisan ayında basında en çok yansıma bulan KSS projeleri ise sırasıyla;

 AYIN EN ÇOK KONUŞULAN PROJELERİ
Gönül Köprüsü Projesi (Turkcell)
Okul Sütü Projesi (Ulusal Süt Konseyi)
Çocuklar Gülsün Diye
Gelincik Projesi (Ankara Barosu)
Çok Yaşa Bebek (TBB)
Türkiye'ye Değer (Türk Telekom)
81 İlde 81 Öğrenci (İş Bankası)
Yarın Hava Nasıl Olacak? (Aygaz)
Karagöz İstanbul’u Gezdiriyor (Zambak Yayınları)
Renkli Ufuklar (Visa)
Okuyorum Oynuyorum (Yapı Kredi)
Baba Beni Okula Gönder (Milliyet Gazetecilik)
Elden Ele Projesi (PLUS International Pre-School)
Geleceğe Koşanlar (Turkcell)
81 İlde 81 Orman (İş Bankası)
*MTM’nin Nisan ayında, 1800’ü aşkın gazete ve dergide yaptığı basın takibi sonuçlarından elde edilmiştir.
 
MTM Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı Nisan ayı kurumsal sosyal sorumluluk projeleri raporuna göre, geçtiğimiz ayın en çok dikkat çeken gelişmeleri ise şöyle;
 
ALTIN PUSULA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
10. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri'ne 16 kategori ve 12 alt kategoride toplam 175 proje başvuruda bulundu. Ödül alan kurumsal sosyal sorumluluk projeleri;
·        Jüri Özel Ödülü: İnoksan A.Ş.  "E Tipi Mutfak"
·        Çevre: Unilever/Omo & Ünite İletişim  "Sudaki Ayak İzim" 
·        Eğitim: Türkiye İş Bankası & MPR Halkla İlişkiler  "81 İlden 81 Öğrenci"
·        Sağlık: Koç Holding A.Ş. "Ülkem İçin" Projesi - "Ülkem İçin Kan Veriyorum" Kampanyası
·        Kültür & Sanat: Akbank Sanat & Strateji Tanıtım "Akbank 20. Caz Festivali"
·        Diğer: Yapı Kredi A.Ş. & Artı İletişim Yönetimi "Yapı Kredi Engelsiz Bankacılık Programı"
·        E - İletişim: Kaleseramik  "Kaletech Ustalar Kahvesi"
·        Kamu Kuruluşları: T.C. Ulaştırma Bakanlığı "Ben De Varım!" 
 
DASK'IN FAY HATLARI TIR'I ABD'DEN ÖDÜLLE DÖNDÜ
Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK), Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle hayata geçirdiği Fay Hatları TIR'ı projesi, halkla ilişkiler alanında dünyanın en saygın yayınlarından biri olan PR News'in Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri yarışmasında ödüle layık görüldü. Yarışmanın Kamu Projeleri kategorisinde finale kalan DASK, Alyeska Pipeline Service Company, Entergy Corporation, First Choice Power, Oracle Corporation, Siemens Foundation olmak üzere dünya çapında beş şirketle yarıştı. Fay Hatları TIR'ı projesi Washington'daki törende mansiyonla ödüllendirildi.
 
ÇOCUKLAR GÜLSÜN DİYE PROJESİ’NE 3 ÖDÜL BİRDEN 
·         Okul öncesi eğitime dikkat çekmek amacıyla Gülben Ergen liderliğinde başlatılan "Çocuklar Gülsün Diye" projesi, Point Hotel'de düzenlenen Rotabest Ödül Töreni'nde ödül aldı. Proje, 2 bin 500 Rotaract Kulübü üyesi arasında yapılan anket sonucunda "Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi" ödülüne layık görüldü.
 
·         20 bin çocuğun oylarıyla belirlenen 'Aslan Max 23 Nisan Ödülleri' sahiplerini buldu. Gülben Ergen ‘Çocuklar Gülsün Diye’ projesiyle, ödüle layık görüldü.
 
·         Kadir Has Üniversitesi öğrencileri tarafından bu yıl dokuzuncu kez gerçekleştirilen ve yaklaşık 4000 bin öğrencinin internet üzerinden kullandığı oylarla belirlenen "En Has İsimler" ödülleri 18 kategoride verildi. 2010 yılının En Has sosyal sorumluluk ödülü ise ‘Çocuklar Gülsün Projesi’ne verildi
 
HAYATA DEVAM TÜRKİYE 2. ETABINA BAŞLADI
2010’da başlayan ve ilk etabıyla 1 milyon kişiye ulaşan "Hayata Devam Türkiye" projesinin ikinci etabı Prof. Ahmet Mete Işıkara'nın katılımıyla başladı. Aksigorta ile AKUT işbirliğiyle başlatılan projenin ikincisi, Taksim'de Türkiye'nin ilk 3 boyutlu G Force deprem simülatörünün son Japonya depreminin sismik verileriyle felaketi birebir yaşatarak start aldı. Törenle uğurlanan ekip; 10 il ve 50 ilçede halka doğal afetler konusunda eğitim verecek.
 
TOYOTA TÜRKİYE’DEN MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE DESTEK
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ, sanayinin beklentilerine cevap verecek nitelikte ve donanımda vasıflı eleman yetiştirilmesine katkıda bulunmak için 'Toyota Teknik Eğitim Projesi (TOYTEP)'ni hayata geçirdi. Proje kapsamında öğrencilerin daha yeni ve profesyonel makine ve ekipmanlarla yetişmesine imkan sağlayacak fabrika, meslek liselerine laboratuvar desteği verecek.
 
Toyota Türkiye ve Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, meslek liselerindeki eğitim kalitesine katkıda bulunmak amacıyla TOYTEP projesi hayata geçirildi. Üç aşamadan oluşacak projede meslek liselerinin mevcut laboratuvar koşulları iyileştirilerek öğrencilerin daha yeni ve profesyonel makine ve ekipmanlarla eğitim almaları sağlanacak. Okul--sanayi iş birliğinin arttırılmasının hedeflendiği projede, teknik ve mesleki eğitim alan öğrencilerin sanayinin beklentilerine cevap verecek nitelik ve donanıma sahip olarak mezun olmaları amaçlanıyor. Bu kapsamda öğrencilere okullarda seminerler verilecek. Projenin bir diğer ayağında teknik ve mesleki eğitim veren okulların yöneticileri ve atölye şefleri Toyota'nın globalleşmiş yönetim ve üretim modelleri, girişimcilik ruhu ve kalite sistemleri konusunda bilgilendirilecek.
 
AVRUPA’DAN “PARAMI YÖNETEBİLİYORUM PROJESİ”NE ÖDÜL
Visa Europe'un iki yılda bir düzenlediği vizyon toplantısı "Insights" kapsamında 7 kategoride verilen "Best ödülleri" çerçevesinde Türk bankaları 2 kategoride ödüle değer görüldü. Barselona'da gerçekleştirilen Visa Insights'll Konferansı kapsamında verilen Best ödüllerinde Visa Europe Türkiye üyesi 23 bankanın ortak girişimi ile yürütülen "Paramı Yönetebiliyorum" projesi iki ödülün sahibi oldu. Proje, jüri tarafından "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluk Projesi" kategorisinde birinci seçilirken, konferans katılımcılarının oylarıyla "Best of Best" ödülünün de sahibi oldu.
 
TELEKOM OKULLARI YEŞİL BİR ÇEVRE İÇİN YARIŞIYOR
Türk Telekom'un, ‘Türkiye'ye Değer Projesi' kapsamında Türkiye çapında hayata geçirdiği 48 Türk Telekom Okulu'nda düzenlenen geleneksel resim, şiir ve kompozisyon yarışması başladı. Yarışmanın konusu "Doğal kaynakları yaşatmak ve daha yeşil bir çevre için yapabileceklerini göster, fark yarat" olarak belirlendi. Sonuçların 27 Mayıs'ta açıklanacağı yarışmada dereceye giren öğrencilere notebook, Avea Jett Mobil modem aboneliği, dijital fotoğraf makinesi, flash bellek gibi ödüller verilecek.
 
‘BABA BENİ OKULA GÖNDER’ REKLAMINA ÖDÜL
Bilkent Pazarlama ve Reklamcılık Kulübü'nce düzenlenen 'MAD Reklam ödülleri' sahiplerini buldu. Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin oylarıyla belirlenen reklam ödülleri, 8 kategoride verildi. 'Sosyal Sorumluluk' kategorisinde Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin en beğendiği reklam filmi Baba Beni Okula Gönder kampanyası kapsamında, 'Sınıfta Yoklama' oldu.
 
+121 PROJESİ ERZURUMDA BAŞLADI
Turkcell Global Bilgi çalışanları tarafından yürütülen +121 adlı sosyal sorumluluk projesinin
ilk etabında, Erzurum İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı çocuk yuvası ve yetiştirme yurtlarında yaşayan 78 öğrenciye bilim ve teknoloji eğitimi verildi. Eğitim sonrasında öğrencilere sertifika verildi.
 
SOKAKTA İLK ADIMLAR AFİŞ YARIŞMASI SONUÇLANDI
Renault’un, Total ve Türkiye Trafik kazalarını Önleme Demeği (TTKÖD) işbirliği ile 'Sokakta İlk Adımlar' projesi kapsamında düzenlenen afiş yarışması sonuçlandı. 6 farklı okulun finale kaldığı yarışmada birinciliği Özel İzmir Efes Koleji kazandı. Yarışmayı kazanan sınıf Türkiye'yi Fransa'da "Uluslararası Herkes İçin Güvenlik Buluşması"nda temsil edecek. 2002'den bu yana devam eden proje kapsamında, şimdiye kadar çok riskli 40 ilde, 800 bin öğrenci eğitimlerden yararlandı.
 
ELDEN ELE FOTOĞRAF SERGİSİ 
PLUS International Pre-School'un "Elden Ele" sosyal sorumluluk projesi ile başlamış olduğu yardım çalışmaları Muş-Varto köylerinde yaşayan çocuklara anaokulu açılması hedefiyle devam ediyor. Kurum öğretmenlerinin ve 130 öğrencisinin Bağiçi Köyü ve Yedikavak Köyü'ndeki ilköğretim okullarındaki öğrencilerden kura ile kardeş öğrenci seçerek hazırladıkları paketler, öğrencilere elden dağıtıldı. Geliriyle anaokulu açılacak projenin devamı olarak yardım paketleri dağıtımı sırasında çekilmiş olan fotoğraflar 21-30 Nisan tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi'nde sergilendi. Yardım fotoğraflarından oluşturulan fotoğraf kitabı ve bu yardımdan esinlenerek yazılmış çocuk hikaye kitabı satışlarından elde edilecek gelir ve bağışlarla Varto'nun bir köyünde 3-6 yaş grubu için anaokulu açılması hedefleniyor.
 
SCOTCH-BRİTE’TAN ‘GİYSİLER BEZ OLMASIN UMUTLAR YOK OLMASIN PROJESİ’
Amerikalı temizlik ürünleri markası ScotchBrite, temizlikte kullanılan eski giysilerin yeterli temizlik sağlamaması ve kullanılabilir durumdaki giysilerin bu yöntemle tüketilmesi nedeniyle Aralık ayında 'Giysiler Bez Olmasın, Umutlar Yok Olmasın' projesi başlattı. Proje kapsamında bugüne kadar 13 şirketten 4 bin giysi toplandı. Mayıs sonuna kadar 10 bin giysiye ulaşılması hedefleniyor. Bağışlanan giysiler Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) işbirliğinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.
 
‘GÖREREK YAŞAYARAK MESLEK TANITIM PROJESİ’ BAŞLIYOR
Acıbadem Üniversitesi, öğrencilerin meslek seçimiyle ilgili karar verme sürecinde onlara yol göstermek adına "Görerek Yaşayarak Meslek Tanıtım Projesi"ni başlattı. Proje kapsamında Tıp, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik ve Sağlık Yönetimi bölümlerini seçmeyi düşünen lise öğrencileri Kozyatağı Acıbadem Hastanesinde misafir öğrenci olarak derslere devam ediyor. Bu süre içerisinde öğrenciler uzmanlarla beraber hasta muayenesinden ameliyata kadar pek çok aşamada yer alarak seçmeyi düşündükleri mesleği yalandan tanıma fırsatını buluyorlar.
 
İTO, ÖZİMEK PROJESİ İLE “DÜNYA ODALAR YARIŞMASI”NDA FİNALE KALDI
İstanbul Ticaret Odası (İTO), ÖZİMEK (Özel İdare Mesleki Eğitim Kursları) Projesi ile Dünya Odalar Yanşması'nda "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi" dalında finale kaldı. 41 ülkeden başvuran 72 oda arasında ilk 20'ye giren İTO’nun yanı sıra, finale kalan diğer Türk odalar Alanya Ticaret ve Sanayi Odası "En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluk Projesi" ve İzmir Ticaret Odası da "En İyi Uluslararası Proje" dallarında yarışacak. Dünya Odalar Kongresi, 8-10 Haziran 2011 tarihlerinde Meksika'da düzenlenecek.
 
ÇOCUKLAR HAKLARINI SAHNEDE SERGİLİYOR
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Yapı Kredi işbirliğinde beş yıldır kesintisiz olarak sürdürülen ‘Okuyorum Oynuyorum Projesi’, çocukları tiyatroyla tanıştırıyor. Altan Gördüm, Deniz Çakır, Dolunay Soysert, Ezgi Mola, Haluk Bilginer, Sumru Yavrucuk ve Yiğit Özsener'in de aralarında bulunduğu ünlü oyuncular, belirli aralıklarla bu eğitim parklarına giderek çocuklara 'Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin oyunlaştırılan 12 ilkesini çalıştırıyor. Mayıs ayı sonunda bulundukları ilde oyunlarını sahneleyecek olan çocuklar, Haziran ayında ise İstanbul'a gelerek, 12 ilkenin tamamının birleştirildiği final oyununu sahneleyecek.
 
ÖĞRENCİLER KARAGÖZ’LE İSTANBUL’U TANIYACAK
Geleneksel kukla tiyatrosunun en önemli karakterlerinden biri olan Karagöz, öğrencilere İstanbul'u tanıtacak. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Zambak Yayınları AŞ, Kaynak Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle "Karagöz İstanbul'u Gezdiriyor" oyununun protokolünü imzaladı. Projeyle, geleneksel kukla tiyatrosunu eğitim aracı olarak kullanarak, çocuklarda farkındalık yaratma ve İstanbul'u tanıtma amaçlanıyor. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırlanan "Karagöz İstanbul'u Gezdiriyor" oyunu, İstanbul'da 39 ilçede 77 ayrı merkezde sergilenecek.
 
NT, SATTIĞI KİTAP KADAR FİDAN DİKECEK
NT, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında geliştirdiği çevre projesi olan "Kitap Fidanları" kampanyasının ilkini bu yıl Mersin'den başlattı. Kampanya kapsamında, Tarsus Özel Yıldırım Han Bahar Koleji öğrenci, öğretmen ve velilerinin katılımıyla, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü'nün gösterdiği alana 300 fidan dikildi. 2011 yılı içerisinde söz konusu alanlara 77 bin fidan dikilmesi hedefleniyor.
 
YÜZME KURSU İLE HAYATA BAĞLANIYORLAR
Göztepe Rotaract Derneği'nin sosyal sorumluluk projeleri kapsamında düzenlediği etkinlikler çerçevesinde otistik çocuklar, yüzme kursu ile sosyal hayata hazırlanıyor. Otizmli Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği (ÖDER) işbirliğiyle Haziran ayı sonuna kadar devam edecek "Otizmli Çocuklara Yüzme Kursu" projesinde ilk etapta 10 otistik çocuk, profesyonel yüzücüler eşliğinde her hafta Ege Üniversitesi Kapalı Yüzme Havuzu'nda yüzme kursu almaya başladı.
 
ROCHE, UNICEF'LE ÇOCUKLAR İÇİN ÇALIŞIYOR
Roche, UNICEFin Okul öncesi Eğitim Kampanyası'na katkıda bulundu. 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında Roche çalışanlarının çocuklarının katıldığı "Geleceğin Yıldızı Sensin! Ne Olmak İstersin?" resim yarışmasıyla kampanyaya destek veren Roche, 2010'da çalışanlarının katıldığı global 'Roche Çocuklar İçin Yürüyor" projesi ile de Mualla Edgü'nün Eskişehir'de yaptırdığı Lamia Dayanç Anaokulu'nun iç donanımını sağladı.
 
“CAN DOSTLARI HAREKETİ” BAŞLADI
Ulaştırma Bakanlığının koordinasyonunda, trafikte sorumluluk bilincini artırmak amacıyla TÜVTURK'un desteğiyle gerçekleştirilen "Can Dostları Hareketi", Aydınlıkevler İlköğretim okulunda başladı. Trafikte Sorumluluk Hareketi'nin, trafik güvenliği alanında çalışan kurumlarla işbirliği içinde, can güvenliğini artırıcı önlemler almak ve toplumda farkındalık yaratarak, sorumluluk bilincini geliştirmek amacıyla hazırlandı. Can Dostları Hareketi'yle, ilköğretim okullarının 4 ve 5. sınıf öğretmenlerine, onların aracılığıyla öğrencilere, velilere ve okul servis sürücülerine ulaşma hedefleniyor.
 
YORUMLAR